Krople do oczu nawilżające – dlaczego warto je mieć w swojej apteczce?

Każde oko wymaga odpowiedniego nawilżenia dla zdrowego funkcjonowania. Naturalnym na to sposobem są łzy, które są równomiernie rozprowadzane dzięki mruganiu. Jednak czasami to nie wystarcza – można wtedy odczuć pieczenie, swędzenie, odnosić wrażenie piasku pod powiekami, czy mieć przekrwione oczy. Należy w takim przypadku niezwłocznie zastosować krople do oczu, które są stosunkowo tanie i łatwo dostępne w każdej aptece. Już po pierwszym użyciu powinno się odczuć ulgę, dlatego zawsze warto posiadać je w swojej domowej apteczce. 

Rodzaje kropel do oczu

Najbardziej popularne w sprzedaży na https://a-manada.pl/krople-do-oczu-nawilzajace są krople do oczu nawilżające, nazywane często sztucznymi łzami. Jak sama nazwa wskazuje, tworzą one ochronną warstwę na rogówce oka, zabezpieczając ją przed wysychaniem. Dla kogo są dedykowane?

– dla osób z oczami wrażliwymi, skłonnymi do alergii,

– dla osób noszących szkła kontaktowe,

– dla osób pracujących długie godziny przed komputerem,

– dla osób przebywających długo w klimatyzowanych/przegrzewanych pomieszczeniach,

– dla osób z zapaleniem spojówek. 

Krople do oczu nawilżające – jakie kupić?

Wiele preparatów dostępnych na rynku to krople do oczu bez recepty. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jeśli użytkownik nosi soczewki kontaktowe bądź jest alergikiem, powinien wybierać krople do oczu bez konserwantów (inaczej istnieje ryzyko zabarwienia silikonu, z którego wykonane są soczewki lub mocniejsze podrażnienie oka). Dodatkowo należy sprawdzić, czy krople do oczu nawilżające faktycznie mają w składzie składnik, który te oczy nawilży. Czego szukać? M.in. hialuronianu sodu, który utrzymuje właściwy poziom nawilżenia błony śluzowej oka, a także zabezpiecza oczy przed działaniem wolnych rodników. Można go stosować przez dłuższy czas, ponieważ jest bezpieczny i sprawdzony. Kolejnym składnikiem jest ektoina, która ma działanie również przeciwzapalne i jest polecana zwłaszcza alergikom. 

Krople do oczu nawilżające

Jak stosować krople do oczu?

Krople do oczu nawilżające należy stosować wielokrotnie w ciągu dnia, gdy tylko odczuwamy negatywne skutki przesuszonych oczu. Wielu specjalistów radzi też stosować je zapobiegawczo, gdy wiadomo, że oczy będą wystawione na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Bardzo istotne jest, by przed aplikacją umyć dokładnie ręce, by upewnić się, że nic niepożądanego nie przedostanie się do oczu. Nie należy też przesadzać z ilością, jaką podajemy do oka. Jedna kropla w zupełności wystarczy, by odczuć ulgę. Powinno się także pamiętać, by aplikatorem nie dotykać rzęs ani skóry wokół oczu, bo takie wielokrotne kropienie jest wtedy niehigieniczne – wzrasta ryzyko przeniesienia groźnych bakterii do spojówki oka.