Witaminy na oczy – czego w nich poszukiwać?

Każda osoba, której zależy na zachowaniu narządu wzroku w dobrej kondycji, powinna starać się dbać o swoje oczy. Ważna jest nie tylko odpowiednia dieta i higiena snu, ale również robienie przerw od korzystania z komputera czy smartfona. Nie da się również ukryć, że w wielu przypadkach wsparciem okazują się witaminy na oczy. Tym mianem określa się potocznie różnego rodzaju suplementy wspierające narząd wzroku. Warto jednak mieć świadomość tego, że w ich skład wchodzą nie tylko witaminy, ale i inne substancje. 

Co powinien zawierać dobry suplement wspomagający narząd wzroku?

Witaminy na wzrok to preparaty, które mają najczęściej postać suplementów. Można również spotkać leki wspierające oczy. Wiele tego rodzaju produktów dostępnych jest bez recepty, dlatego każdy może je nabyć w dowolnej aptece bądź drogerii. Aby jednak witaminy dla oczu miały szansę okazać się pomocne, muszą zawierać odpowiednio skomponowane składniki. W ich składzie warto poszukiwać między innymi takich substancji jak:

  • zeaksantyna
  • luteina
  • witamina E
  • witamina A
  • ekstrakt z aksamitki wzniosłej
  • witamina C
  • cynk 

Wszystkie wymienione wyżej składniki wspierają prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, znacząco zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych chorób. Poza tym, okazują się one często wsparciem dla osób cierpiących na przewlekłe schorzenia oczne. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że nawet naturalne substancje mogą uczulać. Warto zatem upewnić się co do tego, że witaminy na oczy nie zawierają żadnych składników, na które ma się alergię. Wówczas ich stosowanie będzie zarówno skuteczne, jak i bezpieczne. 

Komu zalecane są witaminy na oczy i jak je stosować?

Witaminy na oczy mają szansę pomóc naprawdę wielu osobom. W szczególności mowa tu jednak o osobach, które większą część dnia spędzają przed ekranem komputera bądź smartfona. Niestety, to może poważnie obciążać narząd wzroku i sprzyjać powstawaniu krótkowzroczności. Witaminy na wzrok mogą również pomóc osobom starszym. Seniorzy bardzo często borykają się bowiem z upośledzonym widzeniem po zmierzchu.

Można nieco tę dolegliwość zmniejszyć bądź jej zapobiec dzięki przyjmowaniu odpowiednich preparatów. Aby leki bądź suplementy na wzrok miały szansę skutecznie zadziałać, należy stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. W razie wątpliwości dotyczących dawkowania środka można zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Są to osoby posiadające odpowiednią wiedzę pozwalającą na rozwianie wątpliwości pacjenta. Ważna jest także cierpliwość, bo czas oczekiwania na rezultaty może sięgać nawet kilku tygodni.