Jak podkreślić obraz?

Idealnie dobrana rama do obrazu wpływa na właściwy odbiór obrazu. Dobrze dobrana rama uwydatnia walory obrazu. Źle dobrana rama tłumi jego atrakcyjność. Jak wybrać ramę obrazu, by eksponowała jego zalety?

Rama na wymiar a styl


Istnieje twierdzenie, że rodzaj ramy, który powinnyśmy wybrać jest zapisany w obrazie. Wybór ramy na wymiar należy dostosować do stylu, w jakim jest namalowany obraz.

Motywy klasyczne najlepiej prezentują się w eleganckiej, tradycyjnej ramie, która może być zdobiona, złocona lub wykonana z ciemnego drzewa. Rama do obrazów na wymiar, którą zastosujemy do portretów, pejzaży, czy scen batalistycznych nada obrazowi należnej mu powagi oraz elegancji. Rama na wymiar, która jest drewniana lub złota jest uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się prawie w każdej sytuacji. Takie ramy możemy zastosować, gdy mamy wątpliwości, jakie rozwiązanie będzie podkreślało walory obrazu.

Lżejsze motywy malarskie wymagają delikatniejszych, bardziej subtelnych ram. Rama na wymiar do obrazów o tematyce abstrakcyjnej musi być subtelna i minimalistyczna.

A może bez ramy?


Rama na wymiar nie zawsze jest konieczna dla obrazu. Dzieła współczesne malowane na płótnie często nie wymagają ramy. W sytuacji, gdy boki podobrazia są pomalowane obraz powinien wisieć samodzielnie. Jego wykończenie zakłada, że obroni się sam.

Rama do obrazów na wymiar i obraz muszą tworzyć zgrany duet. Rama jest podkreśleniem obrazu. Nie może wybijać się na plan pierwszy. Jeżeli mamy taką sytuację możemy być pewni, że obraz potrzebuje nowego towarzystwa innej ramy.