Jakie są właściwości nawłoci kanadyjskiej?

Nie każdy ma świadomość, że nawłoć kanadyjska jest długowieczną byliną, która zakwita pod koniec lata. Trzeba także zdawać sobie sprawę, że nawłoć kanadyjska była wykorzystywana w przeszłości jako roślina lecznicza przez Indian z Ameryki Północnej.

Właściwości nawłoci kanadyjskiej nie są jednak potwierdzone naukowo. Omawiany surowiec zielarski jest zielem pozyskiwanym przede wszystkim w okresie kwitnienia, suszony jest z kolei w przewiewnym i chłodnym miejscu. Warto zdawać sobie sprawę, że w jego składzie znajdują się nie tylko i wyłącznie cukry, ale również flawonoidy, olejek eteryczny, garbniki pirokatechinowe czy sole mineralne. Ponadto nawłoć kanadyjska jest doskonale znana z działania moczopędnego, bakteriobójczego, napotnego, antyseptycznego, przeciwreumatycznego czy przeciwzapalnego.

Trzeba także zdawać sobie sprawę, że roślina wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi oraz uszczelnia naczynia krwionośne, Nawłoć kanadyjska ponadto wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, usuwanie obrzęków czy pracę układu pokarmowego.

Roślina rekomendowana jest szczególnie osobom z kamicą nerkową, gdyż pomaga w rozkruszeniu kamieni nerkowych. Nawłoć kanadyjska polecana jest także w przypadku krwiomoczu, zapalenia pęcherza czy białkomoczu. Roślina używana jest także przez osoby z astmą oskrzelową. kaszlem różnego pochodzenia. Z kolei herbaty z tej rośliny stosowane są jako różnego rodzaju płukanki przy zakażeniach czy zapaleniach jamy ustnej czy gardła.