Srebrne bigle, sztyfty i klipsy, czyli rodzaje zapięć kolczyków

Od zarania dziejów ludzkości kolczyki są stałym elementem biżuterii, które stanowią dopełnienie niemal każdej kreacji. Mało kto jednak wie coś więcej na temat tej ozdoby. Czym są srebrne bigle, sztyfty albo klipsy, czyli jakie wyróżnia się rodzaje zapięć do różnego typu kolczyków?

Najczęściej stosowane zapięcia kolczyków

Na początek kilka słów wstępu. Zazwyczaj kolczyk składa się z dwóch głównych elementów: części służącej do mocowania na uchu i części ozdobnej. Istnieje wiele różnych typów zapięć kolczyków — ich konkretny rodzaj zależy m.in. od wybranej ozdoby. Najprostsze w użytkowaniu, a dzięki temu nadające się dla młodszych dziewczynek, są sztyfty, inaczej zwane wkrętami, które przewleka się przez ucho i mocuje z tyłu za pomocą niewielkiej zatyczki. Klipsy zapina się podobnie, ale przy użyciu specjalnej klapki. Jednak najpopularniejszym sposobem zapięcia są srebrne bigle pozłacane, które idealnie sprawdzają się w przypadku średnich i dużych kolczyków dla kobiet.

Srebrne bigle — rodzaje

Bigiel, czyli zagięty metalowy sztyft przewlekany przez ucho, stanowi jeden z najpowszechniej wykorzystywanych zapięć kolczyków. Dlaczego akurat srebrne bigle cieszą się tak ogromną popularnością? To proste — zwykle cechują się dużą wytrzymałością, a ilość dostępnych ich rodzajów sprawia, że pasują do każdej stylizacji. Wyróżniamy m.in. bigle:

  • otwarte — popularne w przypadku kolczyków długich i wiszących;
  • zamknięte — z dodatkowym zapięciem, które minimalizuje ryzyko zsunięcia się kolczyka;
  • klasyczne angielskie — zamykane na metalową klapkę z tyłu;
  • angielskie typu lira — ze wgłębieniem, w którym chowa się końcówka sztyftu.

To jedynie przykładowe rodzaje zapięć do kolczyków. Na rynku istnieją także inne sposoby mocowania, np. na zatrzask. W praktyce jednak okazuje się, że srebrne bigle stosuje się najczęściej ze względu na ich uniwersalność i elegancki wygląd, który dodaje każdej kobiecie dodatkowego uroku.