Jaki powinien być rower turystyczny?

Rower turystyczny, nazywany również rowerem trekkingowym posiada koła 26” lub 28” i używany jest do jazdy po drogach utwardzonych i nawierzchniach naturalnych podczas wycieczek rowerowych, które trwać mogą od kilku godzin do nawet kilku dni. Rower turystyczny może być wyposażony w bagażnik oraz przednie i tylne sakwy, w których zmieści się sprzęt rowerzysty nawet podczas kilkudniowej wyprawy.

Czym charakteryzuje się rower turystyczny?

Rower turystyczny dostępny między innymi w ofercie sklepu GreenBike.pl, powinien oferować sporą rozpiętość przełożeń, co oznacza, że powinien mieć dużą liczbę przerzutek. Dzięki nim jest się w stanie łatwo zmniejszyć obciążenie na długich trasach lub maksymalnie wykorzystać prostą i płaską drogę. Im więcej przerzutek, tym lepiej: typowa konfiguracja obejmuje trzy biegi z przodu i 7-9 z tyłu, co pozwala wybrać odpowiedni bieg w każdej sytuacji.

Chociaż waga w rowerze górskim może nie wydawać się tak ważna jak w przypadku roweru górskiego lub szosowego, najlepiej wybrać taki z aluminiową ramą. Po kilkudziesięciu kilometrach drogi każdy kilogram ma znaczenie.

rower turystyczny

Na jakie koła warto postawić?

Większe koła w rowerze górskim o średnicy 28 cali będą bardziej odpowiednie na długie przejażdżki. Poza tym muszą być wyposażone w dość głęboki bieżnik o szerokości 30-50 mm, czyli szerszy niż ma to miejsce w rowerach miejskich oraz szosowych.

Wybierając hamulce należy pamiętać, że choć w rowerze turystycznym nie są one tak ważne jak w rowerze górskim, zwłaszcza zjazdowym, to muszą być w stanie zatrzymać rower przewożący dodatkowy bagaż. Najlepszym połączeniem niezawodności, skuteczności hamowania i łatwości konserwacji są mechaniczne hamulce tarczowe, które są bardziej wydajne niż hamulce szczękowe i znacznie łatwiejsze w użyciu niż hamulce tarczowe.

Rower turystyczny powinien mieć pełne błotniki i dobrze działające oświetlenie. Nie można też zapomnieć o wygodnym siodełku.