Jak wybrać doniczki na mały i duży balkon?

W dużych miastach ciężko jest odpocząć na łonie natury. Balkon jest idealnym miejscem, by zaprojektować swoją własną oazę zieleni. Jak wybrać donice, w których kwiaty będą się dobrze czuły?

Donice wiszące

Nie każdy może pochwalić się dużym balkonem, na którym można ustawić niezliczoną ilość kwiatów. Nie znaczy to, że osoby, które mają mniej przestrzeni, muszą zrezygnować z zieleni. 

Wybierając doniczki na balkon z miejsc jak KwiatyDonice.pl, który nie jest duży, warto skoncentrować się na modelach, które można powiesić. Najlepszym miejscem do tego jest poręcz balkonu. 

Donice wiszące, które przez środek mają wgłębienie, można bez problemu umieścić na balustradzie. Zaciski służą do ustabilizowania doniczki, dzięki temu na każdej poręczy donica będzie się idealnie trzymała. 

Doniczki przeznaczone na balustradę mają jeszcze jedną zaletę. Są dosyć szerokie, dzięki czemu można z kwiatów tworzyć kompozycje, które będą zwisały poza balkon, jak i do jego wnętrza. Takie rozwiązanie pozwala na sadzenie obok siebie roślin w różnych kolorach. 

Doniczki wiszące można również umieścić na ścianie. Będą pięknie wyglądały przy oknie lub na ściance działowej między balkonami. 

Kolejnym pomysłem na umieszczenie kwiatów wiszących jest zamontowanie doniczek na suficie. Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie porywistych wiatrów, które coraz częściej zdarzają się latem, doniczkę koniecznie trzeba zdjąć. Może ona stanowić poważne niebezpieczeństwo. 

Doniczki stojące

Wybierając doniczki na balkon, warto również pamiętać o stojących modelach, które będą pięknie prezentowały się na podłodze, parapecie czy stoliku. 

Wybierając doniczki, trzeba zastanowić się, jakie rośliny się w nich znajdą. Do krzewów zimozielonych idealne będą proste, wysokie donice z tworzywa sztucznego. Warto pamiętać, że donica musi być na tyle duża, by korzenie zostały zabezpieczone przed przemarzaniem. Dzięki temu nawet w zimę nasz balkon będzie wyglądał atrakcyjnie. 

Ciekawym akcentem na balkonie bądź tarasie będą donice z kratką. Taka instalacja będzie świetna dla roślin pnących, które będą zdobiły nie tylko podłogę, ale również ścianę budynku. Wybierając donice z kratką, można skoncentrować się na modelach drewnianych, które są ponadczasowe.  

Tarasy, które są od siebie oddzielony prowizorycznie można dodatkowo odizolować przy pomocy doniczek. W tej sytuacji przyda się właśnie donica z kratką. Można również wybrać narożną donicę, która idealnie będzie wpisywała się w kształt tarasu. 

Rośliny jednoroczne nie potrzebują doniczek dużych. Dzięki temu są to najlepsze kwiaty na małe balkony, gdzie drobne doniczki będą ładniej się komponowały. Dla osób, które lubią klasyczne rozwiązania, idealne będą donice ceramiczne lub gliniane. Każdy kwiat będzie wyglądał w nich pięknie. 

Wyjątkowo wygodne są doniczki z tworzywa sztucznego. Nie boją się mrozu, słońca czy deszczu. Bez problemu posłużą kilka lat. 

Wybierając doniczki w klasycznych, spokojnych kolorach można dopasować je do każdego wystroju. Decydując się na doniczki lub skrzynki w mocnych barwach, bez trudu można rozweselić każdy taras.