Rumianek – skuteczny sposób na podrażnioną skórę

Rumianek pospolity to jeden z naturalnych i najbardziej popularnych sposobów na walkę z różnego rodzaju dolegliwościami. Prozdrowotne właściwości rośliny wykorzystuje się między innymi do leczenia schorzeń skóry czy usprawniania funkcjonowania układu pokarmowego.

Rumianek – charakterystyka

Rumianek pospolity to roślina lecznicza wywodząca się ze wschodniej części Morza Śródziemnego. Obecnie rumianek można spotkać na większości kontynentów – obok odmiany pospolitej, roślina występuje także w wersji ogrodowej i hodowlanej.

Łodyga rumianku jest dość wysoka i rozłożysta – niektóre z egzemplarzy mogą osiągać wysokość nawet do 60 centymetrów. Kwiaty rumianku składają się z białych, cienkich płatków oraz żółtego środka. Roślina charakteryzuje się dość mocnym aromatem, wykazuje też szereg właściwości leczniczych.

Wyciąg z rumianku – czyli jak zadbać o zdrowie jamy ustnej

Rumianek bardzo często wykorzystuje się do produkcji preparatów przeznaczonych do mycia i pielęgnacji jamy ustnej – można znaleźć go między innymi w pastach do zębów czy specjalistycznych płynach. Rumianek zawiera wysokie stężenie olejku eterycznego, który wykazuje skuteczne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu jest w stanie przywrócić równowagę błon śluzowych, dbając o dobry stan zębów i dziąseł.

Poza tym wyciąg z rumianku okaże się także niezwykle skutecznym sposobem na różnego rodzaju infekcje gardła czy stany zapalne błon śluzowych i dziąseł.

Wyciąg z rumianku – sprawdzony sposób na podrażnioną skórę

Lecznicze właściwości rumianku bardzo często wykorzystuje się do pielęgnacji i leczenia stanów chorobowych skóry. Substancje zawarte w kwiatach rumianku takie jak alfa-bisabolol i spiroeter wykazują silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu rumianek jest jednym z najlepszych sposobów łagodzenia bolesnych podrażnień skóry. Wyciąg z rośliny sprawdzi się między innymi do bezpośredniego przemywania skóry oraz przygotowywania parówek. Warto zaznaczyć, że substancje aktywne rumianku mogą być stosowane nawet w przypadku poważnych zmian o podłożu grzybicznym.

Rumianek okaże się także niezwykle pomocny w łagodzeniu owrzodzeń czy oparzeń, bardzo często występuje również w różnego rodzaju dermokosmetykach i specjalistycznych maściach dedykowanych skórze wrażliwej i problematycznej.