Buty narciarskie — szerokość i objętość

Zbyt wiele zależy od butów narciarskich — bezpieczeństwo, kontrola nad nartami, dobre samopoczucie przez cały dzień, łatwość nauki i szybkość postępów. Buty do nart to najważniejsza część zestawu narciarskiego, ważniejsza nawet od samych nart, dlatego wybierajcie je z rozwagą!

Duża liczba i różnorodność linii i modeli wynika z połączenia komfortu, sztywności, wygody dopasowania i możliwości dostosowania buta narciarskiego do własnych potrzeb.

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie:

  • twój poziom umiejętności;
  • rozmiar stopy;
  • szerokość amortyzacji;
  • sztywność;
  • przeznaczenie modelu i specyficzne cechy.

Odpowiednia szerokość i objętość buta jest ważnym aspektem przy wyborze

Dobranie odpowiedniego rozmiaru to połowa sukcesu. Szerokość podkładki i objętość wewnętrzna buta są również bardzo ważnymi czynnikami. Modele dzielą się na węższe poniżej 98mm, średnie 100-102mm i szersze powyżej 104mm. Objętość buta na narty to wewnętrzna objętość w centymetrach sześciennych.

Na przykład but sportowy o szerokości kopyta 93 mm ma objętość 1500, a but stacjonarny o szerokości 102 mm ma objętość 2100. Im mniejsza objętość buta i węższa podkładka, tym dokładniejsza kontrola. Im szersza podkładka i im większa objętość wewnętrzna, tym większy komfort.

Należy pamiętać, że początkujący z wąskimi stopami mogą mieć problemy z dopasowaniem, ponieważ modele dla początkujących są szersze, w tym przypadku można wybrać wąskie buty eksperckie. Podobnie eksperci z szerokimi stopami również napotykają na problemy, ponieważ wszystkie buty eksperckie mają szerokość mniejszą niż 100 mm.

Buty do nart dostępne na stronie https://dobrenarty.pl/narciarstwo/buty-narciarskie/