Lampiony w ogrodzie – dlaczego nie?

Rola przydomowego ogródka to już nie uprawa owoców i warzyw, choć i na nie często znajduje się miejsce. Taki ogródek ma nam służyć przede wszystkim do wypoczynku oraz organizacji mniejszych lub większych spotkań towarzyskich. Właśnie dlatego ogród powinien być oświetlony także wieczorem i w nocy. I nie chodzi już tylko o oświetlenie ścieżek, ale przede wszystkim nadanie klimatu. A nic tak dobrze tego nie robi, jak dobrze dobrane lampy i lampiony ogrodowe.

Jak oświetlić ogród?

Do oświetlenia ogrodu można zastosować tradycyjną instalację elektryczną i dociągnąć kable nawet w najdalsze jego krańce. Do wyboru jest całkiem spory kanon lamp ogrodowych, od kinkietów mocowanych na ścianach budników, przez lampy najazdowe mocowane w ziemi, np. wzdłuż ścieżek, po tradycyjne ogrodowe słupki. Dziś technika pozwala także ominąć konieczność kładzenia kabli w całym ogrodzie. Wszystkie lampy mogą być zasilane za pomocą energii słonecznej. Co więcej, jeśli chcemy, wszystko może być zautomatyzowane, a wszystkie ustawienia będzie można zmieniać z poziomu smartfona.

Jednak klasyczne lampy, nawet z możliwością zmiany barwy czy koloru światła, nie dają takiego klimatu, jak lampiony ogrodowe. Lampiony kojarzą się z przytulnością, zwłaszcza te, w które wkłada się zwykłe świece. Można je też swobodnie przestawiać, gdy chcemy zmienić miejsce wypoczynku, czy aranżację przestrzeń.

Co warto wiedzieć o lampionach?

Myśląc o lampionach ogrodowych najczęściej wyobrażamy sobie drewniane, oszklone domki, jak z norweskiego katalogu. Pewnie są białe lub wykonane z drewna, koniecznie z płonącymi świecami. Jednak lampiony mogą mieć nie tylko różne wielkości, ale i kształty. Wykonuje się je równie często z drewna, jak i z drutu czy metalu. A do środka można wkładać nie tylko prawdziwe, ale i sztuczne świece na baterie. Znajdą się i takie oświetlane przez lampki na żarówki. Do wyboru są również wiszące, bardzo kolorowe lampiony ogrodowe z DutchHouse, najczęściej zasilane solarnie, przypominające te, które widzimy w filmach o kulturze Chin czy Japonii. Przy takim wyborze z łatwością można udoskonalić swój ogród klimatycznym oświetleniem w formie lampionów.