Jednorazowe czy wielorazowe – które maseczki są lepszym wyborem?

Obowiązek zasłaniania ust i nosa aktualnie panuje praktycznie wszędzie, nie tylko w sklepach ale również na świeżym powietrzu. Warto w związku z tym zaopatrzyć się w porządne maseczki ochronne, które przyniosą przede wszystkim pożytek.

Jakie maseczki są najlepszym wyborem?

Maseczki jednorazowe nie filtrują powietrza, a jedynie stanowią fizyczną barierę między błonami śluzowymi a zanieczyszczeniem. Nie są więc w stanie ochronić przed wirusami w 100%, stanowią jedynie barierę dla aerozoli, w których wirus może się znajdować. Dodatkowo maseczki jednorazowe są niezbyt opłacalne. Aktualnie trzeba je nosić praktycznie wszędzie, więc każdego dnia trzeba by kupować po kilka sztuk takich maseczek. Jest to nie tylko drogie, ale również szkodliwe dla środowiska. Najgorszą opcją jest zakładanie maseczki jednorazowej kilka razy – można w ten sposób doprowadzić do poważnej choroby.

Maski znajdziesz na Gorteks.com.pl

Maski filtrujące

Te produkty mają za zadanie nie tylko zatrzymywać pyły zawieszone w powietrzu dzięki materiałowi o gęstym splocie, ale również filtrować. W tym przypadku można wybrać model wielorazowego użytku z wymiennymi filtrami. Filtr wymienia się co 28 dni. Można wyodrębnić maseczki ochronne filtrujące o trzech klasach. Najbardziej optymalną klasą jest FFP2. Najważniejszy jest też dobór maski do swojej twarzy. Powinna ona dokładnie do niej przylegać. W przeciwnym razie nie spełni swoich funkcji. Rozmiar ważny jest przede wszystkim w przypadku kupowania maseczki dla dziecka.