Szybkie i sprawne wysiewanie, czyli nasiona na taśmie

Prace w ogrodzie to zazwyczaj duża przyjemność dla miłośników tego rodzaju prac, a dla wielu forma relaksu. Największą zaletą jest jednak możliwość zjadania własnoręcznie wyhodowanych warzyw. Nasiona na taśmie ułatwią nie tylko wysiewanie, ale również dostarczą obfitszych plonów.

Nasiona na taśmie – co to takiego?

Tradycyjnie nasiona warzyw zakupuje się w postaci sypkiej. Drobniutkie nasionka należy samodzielnie w sposób prawidłowy wysiać do dobrze przygotowanej ziemi. Czasem jest to zadanie dość trudne, ponieważ trzeba pamiętać o tym, że aby rośliny dobrze wschodziły, należy wsiać je w odpowiednich odległościach. Drobne nasionka sprawy nie ułatwiają i szczególnie dla początkujących osób może to być nie lada problemem. Zasiane gęsto nie będą wschodzić dobrze i trzeba będzie je systematycznie przerywać, co również nie należy do zadań łatwych.

Nasiona umieszczone na specjalnej taśmie celulozowej w równych odległościach, które są adekwatne do gatunku warzyw. Nieco inaczej więc będzie wyglądać taśma z burakiem czy marchewką. Taśma wykonana jest z całkowicie naturalnych i rozpuszczalnych materiałów, po których nie pozostaje w ziemi żaden ślad. Dzięki temu proces wysiewania jest znacznie prostszy i efektywniejszy – rośliny wschodzą równo i nie trzeba ich przerywać. Taśmę po prostu kładzie się na przygotowanym miejscu i przysypuje ziemią. Należy pamiętać o obfitym podlewaniu.

Co jeszcze warto wiedzieć o nasionach na taśmie?

Na rynku dostępnych jest coraz więcej różnych gatunków nasion warzyw i ich odmian. Można w ten sposób wysiać sałatę, marchewkę, pietruszkę, buraki, rzodkiewkę, ogórki, a nawet mieszanki ziół. Nie znajdzie się natomiast tych warzyw, które wymagają rozsady, np. pomidory czy papryka. Choć ich cena jest nieco wyższa od tradycyjnych, sypkich mieszanek, to i tak cieszą się bardzo dużą popularnością właśnie ze względu na efekty. Wysiewanie jest znacznie łatwiejsze i nie jest konieczne późniejsze przerywanie. Można więc cieszyć się obfitymi i zdrowymi plonami.