Przed kupnem flagi Polski

Jeśli chcemy zaopatrzyć się we flagę naszego kraju, stajemy przed wyborem olbrzymiej ilości wariantów, jakie oferują sklepy. Producenci umieszczają na biało-czerwonych pasach symbol Polski Walczącej, nazwy miast, napis „POLSKA” czy wizerunek Orła Białego.
Można by powiedzieć, że jest w czym wybierać. Jednak jeśli interesuje nas prawdziwa flaga Polski, okazuje się że wybór jest tylko jeden.

Flaga Polski ma według ustawy z 1980 roku kształt prostokąta o proporcjach 5:8 i dwa, równej wielkości pasy: biały i czerwony. Nawet ich dokładny odcień jest precyzyjnie określony odpowiednim rozporządzeniem i nie może być inny. Według ustawy na fladze nie można pisać i niszczyć jej w inny sposób. Jest to wykroczenie zgodnie z ustawą Kodeksu Karnego.

Co zatem z flagami innymi niż opisana powyżej? Czy są to w ogóle flagi?

Być może najlepszym określeniem będzie wyrób „flagopodobny”, ponieważ nie spełniają wymogów ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej.
Inna sprawa dotyczy flagi z godłem. Flaga Polski z Orłem Białym w koronie na czerwonym polu oficjalnie nazywa się „flagą państwową z godłem”. Godło umieszczone jest w centralnej części białego pasa flagi. Flaga polska z godłem (taka: https://www.fightershop.com.pl/c409-flagi-polski ) może być jednak stosowana jedynie przez placówki dyplomatyczne, lotniska cywilne i samoloty, kapitanaty i statki morskie w formie bandery.

Jak widać kupno flagi nie jest takie proste i warto dokładnie przemyśleć nasz wybór.