Krochmal – zapomniany sekret naszych babć

Krochmal w ostatnim czasie nieco stracił na popularności, ale jeszcze kilka dekad temu nie było domu, w którym nie używano by krochmalu. Czym tak właściwie jest? Jest to płyn, który powstaje po zmieszaniu skrobi roślinnej z wodą. Krochmal ma wiele różnych zastosowań jednak najpopularniejsze z nich to tak zwane „krochmalenie” ubrań, pościeli i w zasadzie wszystkich tkanin, które mogą tego potrzebować.

Krochmal – jak działa?

Nakrochmalony materiał jest odpowiednio zakonserwowany: nie wchłania wilgoci, kurzu, co sprzyja higienie, gdyż bakterie nie mają warunków do rozwijania się. Poza tym trudniej zabrudzić nakrochmalony materiał, a wszelkie plamy dużo łatwiej usunąć. Taki materiał jest też bardziej sztywny i często wygląda lepiej i mniej się gniecie.

Jaki krochmal do prania wybrać?

Kiedyś krochmal był przygotowywany tradycyjnie poprzez gotowanie zawiesiny podobnej do kisielu. W dzisiejszych czasach nie musimy już się trudzić i samodzielnie przygotowywać krochmalu w domu. Istnieje wiele marek oferujących wygodne i gotowe rozwiązania, na przykład: Clever, Septon II, Dr.Prakti, Purox, Multicolor, Spiro, Signym, Septisoap, czy Septosurf (do znalezienia tutaj).

Gotowych krochmali nie trzeba już gotować, a wystarczy dodać je do pralki podczas prania wybranych przez nas tkanin. Dodatkowo wiele krochmali nowej generacji posiada przyjemny zapach, który jest atutem tego typu produktów Jest to wyjątkowo wygodne i praktyczne rozwiązanie, które pozwoli nam cieszyć się efektami krochmalonych ubrań, czy pościeli, bez żmudnych przygotowywań.