Wapno do bielenia drzew. Jak je przygotować?

Bielenie drzew wapnem powinno się wykonywać co najmniej raz w roku. Najlepszym czasem na wykonanie takiej pracy jest bardzo wczesna wiosna. Czas przed rozwinięciem się na drzewach liści, a tym bardziej pąków kwiatów. Jak przygotować wapno do bielenia drzew i jak bielić drzewa, by efekt tej pracy był jak najlepszy?

Wapno do bielenia drzew – kupić gotowe czy zrobić samemu?

Wapno do bielenia drzew można kupić już gotowe lub przygotować mieszankę wapienną z wapna i wody. I w jednym i drugim przypadku konieczne jest zmieszanie wapna z wodą. Powinna powstać zawiesina o konsystencji farby. Zbyt wiele dodanej wody teoretycznie nie zaszkodzi, jednak taką mieszanką będzie trudniej bielić drzewa. Konieczne może być wielokrotne bielenie tego samego drzewa, by uzyskać pozytywny efekt. Nieco gęstsza mieszanka to lepsze rozwiązanie. Idealnie przylega do pnia drzewa lub jego konarów i powtarzanie bielenia nie jest konieczne

Wapnowanie drzew można powtarzać kilka razy w ciągu roku

Wapno z pobielonych drzew może spłynąć po silnym deszczu lub wykruszyć się pod wpływem promieni słonecznych. Wtedy drzewa będą dużo gorzej zabezpieczone przed szkodnikami i zmianami temperatury. Jeśli widzimy, że pobielone pnie drzew stają się ciemniejsze, to znaczy, że nasza mieszanka wapienna nie pokrywa już idealnie pnia lub konarów drzew. W takiej sytuacji bielenie drzew warto powtórzyć. Niektórzy sadownicy zalecają wręcz powtarzanie bielenia drzew nawet co kilka tygodni. Takie działanie ma sens i doskonale zabezpiecza drzewa przed szkodnikami i zmianami temperatury.

Wapno ma właściwości żrące

Planując bielenie drzew wapnem, nie można zapominać, że ma ono właściwości żrące. Jeśli zachlapiemy nim odzież, najprawdopodobniej plam nie da się usunąć. Do bielenia drzew warto więc przystępować w ubraniu roboczym, które może się zniszczyć. Przy tej pracy warto też uważać, by nie zachlapać wapnem skóry, a tym bardziej oczu. Postępując w ten sposób minimalizujemy ryzyko powstania nieładnych zmian na skórze czy też problemów z oczami, które mogą wymagać pomocy lekarskiej.