Przewodnik początkującego palacza

We współczesnym świecie istnieje wiele kursów, szkoleń i nauk, które można podjąć. Nauka jazdy, nauka pływania, kurs na wózki widłowe czy kursy online WordPress oraz programowania, szkolenia BHP, THC, ADR, LGBT, a także inżynieryjne, artystyczne, gastronomiczne, krawieckie czy ochroniarskie.

Ale gdzie do jasnej anielki podziały się kursy na palacza? I nie chodzi o takiego, który rozumie, że jest zimno, bo jak jest zima to musi być zimno, tak? Po prostu palacza tytoniu.

Nie ma. To jest dozwolone, ale niepraktykowane. Takie pytania wkurzają ludzi, lekarzy, dietetyków i całą tę – nie tylko – lekarską brać. Po prostu nie ma kursów dla palaczy tytoniu. Nie chodzi o palenie pod wpływem innych ludzi, ale o świadomą decyzję kogoś, kto wie z czym się wiąże palenie. Jak z wszystkim na świcie są za i przeciw, wady i zalety, yin i yang, orzeł i reszka.

Tak czy inaczej, jeśli decyzja nie została jeszcze podjęta, oto kilka możliwości palenia tytoniu, które warto rozważyć. Wbrew pozorom palenie nie jest takie proste, a tym bardziej, jeśli chodzi o świadomy nałóg. Co można palić?

Papierosy

Najbardziej powszechny i najbardziej oczywisty wybór dla większości ludzi bez względu czy palą, palili czy aspirują do palenia. Jest to najłatwiejsza opcja dla palaczy, ale jednocześnie jedna z najdroższych. W przeciwieństwie do np. skrętów nic ni trzeba robić – kupować bibułek, tytoniu, filtrów, skręcać. Dość znaczącą wadą jest skład chemiczny papierosów. W przeciwieństwie do zwykłych produktów żywnościowych koncerny tytoniowe nie określają składu swoich produktów.

A powinny, bo w papierosach nie znajduje się tylko tytoń, ale także 600 innych substancji. Wprawdzie część jest dodawana dla smaku i zwiększenia właściwości uzależniających, to jednak istnieje grupa typowych trucizn pokroju benzenu, substancji smolistych i tlenku węgla. Papieros sam w sobie może zapewniać przyjemnego „dymka”, jednak świadomość spalanych trucizn, może być deprymująca. Poza tym niedopałki nie są ekologiczne, zanieczyszczają środowisko, dym śmierdzi i w zasadzie jest się skazanym na jeden smak tytoniu. Aromaty do tytoniu w papierosach? Można pomarzyć.

Fajka

Wiedza tajemna dla agnostyków powszechnej sztuki palenia oraz prymitywów palących papierosy. I nawet Sherlock Holmes nie dał rady zmienić stereotypu popularnego fajczarza. Fajka jest jednak najstarszą formą palenia tytoniu. To inna jakość niż skręty czy papierosy. Finansowo bardzo atrakcyjna, gdyż pozawala kontrolować cały proces palenia od początku do końca. Począwszy od wyboru tytoniu, typu fajki, aromaty do tytoniu. Ekonomia, walory smakowe, swoista elitarność – to wszystko przemawia za fajką. Wady? Głupio wygląda. Dodatkowe zalety? Fajka pokoju.

Skręty

Bardzo powszechne w niektórych krajach zachodniej Europy, np. w Niemczech. Pod względem finansowym to najatrakcyjniejsza forma palenia tytoniu. Ogromny wybór tytoniów, bibułek, filtrów, gilz, maszynek do skręcania, nabijarek, sosów uszlachetniających.

Do tego różne aromaty do tytoniu Smart, Capella, TPA, esencje, bazy. W przeciwieństwie do np. fajek i papierosów największą zaletą są tytonie aromatyzowane. Fajki szybko przesiąkają poszczególnym aromatem i najlepiej jest używać jednej do konkretnego zapachu. W przypadku skrętów można mówić o prawdziwym eldorado.

Iqos

Czyli „i quit ordinary smoking”. W zasadzie nie służy do palenia tytoniu tylko jego podgrzewania. Finansowo stosunkowo drogie rozwiązanie, o ile nie najdroższe. Elektroniczne podgrzewacze to jednorazowa inwestycja rzędu kilku stówek, jednak wkłady HEETS kosztują mniej więcej tyle samo co papierosy. W kartridżach aromaty do tytoniu są bardzo ograniczone, ale są m.in. z nutą orzechów, cytrusów, mentolu, mocnej mięty.

Na razie ten rodzaj palenia tytoniu jest w zalążkach, ale jeszcze wszystko przed nim. Zaletą jest mniejsza szkodliwość i brak zniechęcających informacji, jak na klasycznych papierosach typu „Palenie zabija i powoduje choroby płuc”, „Palenie albo zdrowie. Wybór należy do ciebie” itp. dyrdymały. Drobiazg, ale warto wspomnieć – czasami można zdobyć kody promocyjne na HEETS-y. I nie śmiecą petami z filitami, czyli można być eko.

E-papierosy

Coś pomiędzy iqosami a klasycznymi papierosami. Mniej szkodliwe i tańsze niż papierosy. Elektroniki zapewniają ogromny wybór i ogrom możliwości. Aromaty do tytoniu Vampire, Dillon’s, Smooke, bazy, esencje, premixy, mody, atomizery. Podobnie jak w przypadku iqos-ów jest mniejszy problem z dymem. Nie są zupełnie bezwonne.

Palenie albo zdrowie? Pfff.