Czym jest ślub humanistyczny?

Najbardziej popularnymi w Polsce formami zawarcia małżeństwa są ślub kościelny i cywilny. Każda z tych ceremonii ma swoje zalety i wady, co powoduje, że coraz częściej można usłyszeć o ślubie humanistycznym.

Czym różni się ślub humanistyczny od kościelnego i cywilnego?

Przede wszystkim, forma ta pozwala młodej parze na większą dowolność. Jest to idealna opcja na przykład dla osób niewierzących oraz dla tych, dla których ślub cywilny jest za mało uroczysty. Rozwiązanie takie sprawdzi się też w przypadku odnowienia ślubu czy pary młodej, która pochodzi z dwóch różnych krajów. W przypadku zwykłego ślubu, musieliby wybrać kulturę jednego z nich. Tradycyjne ceremonie mają ograniczenia i zasady, do których trzeba się stosować, a wielu z przyszłych małżonków nie chce decydować się na kompromisy.

Do największych zalet takiego rozwiązania należy przysięga, która nie zostaje narzucona przez urzędnika bądź religię. Jest ona przygotowana indywidualnie przez młodą parę. Słowa wygłaszane przez pannę młodą i pana młodego są bardziej osobiste, a dzięki temu też bardziej emocjonalne lub zabawne. Ślubu nie musi udzielać urzędnik, może to być dowolna, ważna dla pary młodej osoba, na przykład rodzeństwo lub bliski przyjaciel.

Ślub humanistyczny może odbyć się w dowolnym miejscu, co daje duże pole do popisu dla osób marzących o ceremonii poza urzędem czy kościołem. Uroczystość taką można zorganizować na plaży, w lesie czy nawet we własnym ogrodzie. Pomysł na ten dzień ogranicza jedynie wyobraźnia.

Wady ślubu humanistycznego

Rozwiązanie to ma znaczący minus, który zniechęca wielu przyszłych małżonków. Ślub taki nie ma mocy prawnej. Oznacza to, że w świetle prawa czy religii, para nie jest małżeństwem. W przypadku osób, dla których to jest istotna kwestia, ślub humanistyczny powinien być dopełnieniem zwykłej ceremonii.

Omawiana forma zaślubin jest kontrowersyjnym tematem, jako że nie jest uznawana przez urzędy i kościół. Ślub humanistyczny jednak, jest formą bardziej romantyczną i pozostawiającą wolną rękę głównym zainteresowanym. Ostatecznie, decyzja o ceremonii powinna być podjęta przez samą młodą parę, w zależności jakie ma potrzeby i możliwości.