Złote kolczyki – czy są bezpieczne dla alergików?

Kolczyki należą do jednych z najczęściej wybieranych rodzajów biżuterii – ze względu na szeroki wachlarz wzorów sięgają po nie zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Z kolei wśród materiałów największą popularnością cieszą się kolczyki ze złota, polecane również dla alergików. Jednak czy złoto rzeczywiście jest antyalergiczne?

Kolczyki złote dla alergika

Wśród metali, które najczęściej wywołują reakcję alergiczną, wyróżniamy przede wszystkim:

  • nikiel
  • pallad
  • azotan srebra (obecny w biżuterii wyprodukowanej przed 1950 rokiem)

Złoto i srebro bardzo rzadko wywołują reakcję alergiczną, o ile oczywiście nie zawierają domieszki jednego z powyższych metali. Stąd też złote kolczyki to doskonałe rozwiązanie dla osób, które wykazują uczulenie na nikiel lub pallad. Przed ich zakupem należy jednak dokładnie sprawdzić, czy są wykonane z czystego złota, bez dodatków metali alergizujących.

Jak wybierać złote kolczyki?

Kolczyki należą do tych rodzajów biżuterii, które często wywołują reakcję alergiczną w postaci opuchlizny, zaczerwienienia i wysięku, stąd też ich wybór wymaga szczególnej uwagi. Najlepszym wyborem dla alergika będą kolczyki złote wysokiej próby, które nie zawierają dodatków w postaci innych metali i w związku z tym są bezpieczne dla alergików. Z kolei kolczyki ze złota niskiej próby mogą zawierać domieszki metali wywołujących uczulenie. Aby mieć pewność, że kolczyki nie będą powodować reakcji alergicznych, należy więc kupować je w profesjonalnych salonach jubilerskich, dostarczających wyczerpujących informacji na temat materiałów i próby metalu.