Żwirek dla kota – który wybrać?

Koty znane są jako najwięksi indywidualiści wśród wszystkich zwierząt domowych. Wybredne, charakterne i zawsze potrafiące postawić na swoim. Każdy kot ma swoje preferencje odnośnie tego, co lubi, a czego nie. Nie inaczej jest w wypadku kuwety i tego, jaki preferuje żwirek. No właśnie – jaki jest najlepszy żwirek dla kota?

Rodzaje żwirków dla kotów

W sklepach zoologicznych znajdziemy ogrom najróżniejszych żwirków, wśród których każdy opiekun znajdzie coś dla swojego mruczka. Najbardziej popularny jest żwirek silikonowy dla kota, choć wielu właścicieli decyduje się także na żwirki bentonitowe, czy też drewniane.

  • Żwirek silikonowy (silikatowy) – lekki i wydajny. Miękki i wygodny dla kocich łap.
  • Żwirek drewniany – wytworzony z naturalnych surowców roślinnych. Wydajny i doskonale pochłaniający zapachy.
  • Żwirek bentonitowy – bardzo chłonny, a tym samym niezwykle wydajny.

Żwirki występują w wersji zbrylającej oraz takiej, która nie posiada tej właściwości. Te pierwsze zapewniają łatwiejsze czyszczenie kuwety, a tym samym większą higienę.

Dlaczego żwirek dla kota jest tak ważny?

Koty to zwierzęta z natury bardzo czyste. Dużo czasu spędzają na pielęgnacji swojego futra i bardzo ważna jest dla nich higiena podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Są przy tym niezwykle delikatne. Ich wrażliwe łapy mogą odrzucić niejeden rodzaj żwirku. Nie lubię też takich, które wydzielają mocne zapachy, pylą i łatwo przyczepiają się do futerka. Dobór odpowiedniego produktu zależy więc nie tyle od preferencji opiekuna, ile od tego, jaki żwirek dla kota pasuje samemu zwierzęciu. A powszechnie wiadomo, ze szczęśliwy kot oznacza zadowolonego opiekuna.