Tabletki na kaca – czy są skuteczne i kiedy można z nich korzystać?

Tabletki na kaca są jednym z najpopularniejszych rozwiązań, które sprawia, że organizm może złagodzić skutki spożycia alkoholu. To szczególnie ważne, jeśli przyjęcie w dobrym gronie trwało o kilka godzin za długo – a kolejnego dnia trzeba wziąć się za obowiązki. Co warto wiedzieć na temat leku na kaca?

Leki na kaca – czy działają i dlaczego warto z nich korzystać?

Tabletka na kaca jest skutecznym, ale przede wszystkim bezpiecznym rozwiązaniem. Niestety, nie każdy lek nadaje się do spożycia po alkoholu. Wielu ludzi po imprezie decyduje się wziąć lekarstwo np. na ból głowy, z tych, które znajdują się w domowej szafce z lekami. To wielki problem i ryzyko popełnienia ogromnego błędu. Dlaczego?

Paracetamol w połączeniu z alkoholem przeradza się hepatotoksyczny metabolit, który jest szkodliwy dla wątroby. Niestety, to właśnie leki z paracetamolem często znajdują się w domu i nieświadomi ludzie w ten sposób niszczą sobie zdrowie…

Tabletka na kaca – czy można ją stosować podczas picia alkoholu?

Ponadto większość leków nie powinna być brana, dopóki ciało walczy z nadmiarem alkoholu i według specjalistów – dobrą zasadą jest sięganie po lekarstwa dopiero po wytrzeźwieniu. Przyjmując, że organizm potrzebuje blisko godziny na spalenie każdych 10 g etanolu, może być potrzebne dobrych kilka godzin, by pozbyć się alkoholu z imprezy… a to możliwe być problem dla tych, którzy kolejnego dnia chcą bez zbędnych problemów wrócić do swoich zajęć.

Skoro tak, pojawia się pytanie, czy tabletka na kaca (tutaj) może być brana po piciu alkoholu. Część z dostępnych na rynku rozwiązań nie tylko może, ale nawet powinna być stosowana w czasie spożywania napojów procentowych. Ma to pomóc złagodzić skutki. Również następnego dnia można korzystać z tabletek na kaca, o ile występują objawy.

lekarstwo na kaca

Leki na kaca – czego nie robią?

Dla bezpieczeństwa warto mieć na uwadze, że tabletki na kaca nie sprawiają, że można usiąść za kółkiem. Nawet po tabletkach i uzupełnieniu elektrolitów oraz dostarczeniu sobie glukozy alkohol dalej znajduje się w organizmie. Jeśli nie ma się pewności, czy można już prowadzić, w koszyku imprezowicza powinny znaleźć się nie tylko leki na kaca, ale także jednorazowe testy, czyli alkotesty.

Dlaczego tabletka na kaca nie sprawia, że organizm oczyszcza się z alkoholu? Ponieważ mają za zadanie przyśpieszyć nawadnianie komórek i wspomóc wątrobę, ale nie odpowiadają za proces detoksykacji. Na popularność i skuteczność tabletek wpływają takie składniki jak:

  • glukoza;
  • witamina C;
  • elektrolity;
  • wyciąg z żeń-szenia;
  • cholina;
  • wyciąg z opuncji figowej.

Składniki te w połączeniu są niezwodnym sposobem na walkę z kacem, docenianym przez wielu ludzi na całym świecie.