Kremy i plastry na blizny – czy działają?

Blizny to problem, z którym zmaga się wiele osób. Potrafią sprawić, że nawet najbardziej zadbana skóra utraci swoje walory estetyczne. Na szczęście istnieje wiele preparatów, które przyczyniają się do ich blaknięcia i znikania. Podpowiadamy, co powinny zawierać i jak je stosować.

Maść na blizny

Blizny mogą prowadzić do znacznego obniżenia samooceny i utraty pewności siebie. Dlatego, należy stawiać na specyfiki, które pozwalają na ich usuwanie bez konieczności używania skalpela. Maść na blizny to produkt, którego stosowanie nie sprawia najmniejszych problemów. Sprawdzi się w przypadku różnego rodzaju blizn, na przykład pooperacyjnych i potrądzikowych. Zawiera substancje aktywne umożliwiające zwiększenie produkcji kolagenu, który przyczynia się do uelastycznienia skóry. Dzięki temu blizny stają się mniej widoczne, a ostatecznie pozostają tylko przykrym wspomnieniem. Tego rodzaju maści zawierają polisiloksany i substancje pomocnicze, które zmiękczają naskórek i sprawiają, że ten staje się mniej napięty. Ponadto, takie preparaty łagodzą objawy towarzyszące bliznom pooperacyjnym. Przykładowo, może to być pieczenie lub świąd.

Plastry na blizny

Plastry na blizny (tu) to uniwersalny produkt, który przyśpiesza proces bliznowacenia rany. Sprawdzają się zarówno w przypadku świeżych, jak i dojrzałych blizn. Należy pamiętać, że mogą być stosowane tylko i wyłącznie na zamkniętych ranach. Tego rodzaju plastry mają wiele zalet, a najważniejsze z nich to:

  • transparentność – ich przeźroczysty kolor sprawia, że nie rzucają się w oczy,
  • wygoda – plastry można docinać, a co za tym idzie dopasować do kształtu i wielkości blizny,
  • czystość – plastry na blizny nie są tłuste i kleiste, dzięki czemu nie brudzą odzieży,
  • trwałość – można je swobodnie odklejać i przyklejać, co sprawia, że mogą być używane przez dłuższy czas.

Kremy na blizny

Podobnie, jak maść, krem na blizny musi zawierać odpowiednie składniki przyśpieszające proces ich gojenia. Dużą popularnością cieszą się specyfiki z retinoidami, czyli pochodnymi witaminy A. Jest to składnik pobudzający regeneracje naskórka. Dzięki temu krem pozwala na szybsze wyrównywanie powierzchni skóry w okolicach blizny. Powinien być wcierany co najmniej dwa razy dziennie w ilościach sugerowanych przez producenta. Osoby decydujące się na stosowanie tego rodzaju specyfików muszą pamiętać o wolnym czasie ich wchłaniania. Z tego powodu posmarowana skóra nie powinna się znajdować pod obcisłą odzieżą. Jej noszenie wiąże się z ryzykiem szybkiego starcia kremu z powierzchni skóry.