Jak wybrać skuteczny lek na afty?

Choć często niewielkie, mogą bardzo łatwo uprzykrzyć życie. Afty to bolesne nadżerki w jamie ustnej, któe najczęściej pojawiają się na wewnętrznej stronie policzków. Z tym problemem zmagał się chyba każdy, choć wciąż dokładnie nie ma zlokalizowanej jego przyczyny. Trzeba jednak podjąć walkę z tym bolesnym dyskomfortem, pytanie nasuwa się jedno – jaki preparat wybrać?

Jak powstają afty?

Śluzówki policzków, wargi oraz język – w tych miejscach najczęściej powstają afty. Nie są zaraźliwe, ale istnieje kilka innych przyczyn ich występowania:

  • słaba odporność organizmu,
  • próchnica zębów,
  • nieprawidłowe utrzymanie higieny jamy ustnej,
  • stres,
  • zła dieta,
  • antybiotyki,
  • posiadanie aparatu ortodontycznego.

Przyczyny tak jak same afty – mogą występować osobno, ale także w grupie. Na szczęście istnieją na nie odpowiednie preparaty, które są przeznaczone do walki z każdym ich rodzajem.

Preparat na afty – jaki wybrać?

Występowanie aft może bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie, mimo tego że są potencjalnie małe i stosunkowo niegroźne. Tak jednak osoby mające afty odczuwają silny ból podczas podstawowych czynności – jedzenia, picia, czy choćby mówienia. Najlepiej na początku zlokalizować przyczynę ich występowania a następnie zacząć działać za pomocą leku. Najpopularniejszym rozwiązaniem dostępym na rynku jest maść na afty, a także żel na afty. Oba środki pomagają w leczeniu zmian w jamie ustnej dzięki swojemu przecibólowemu oraz antybakteryjnemu działaniu. Dzięki nim rana goi się prawidłowo, a dodatkowo przynoszą wyczekaną ulgę.

Maść oraz żel łagodzą powstałe zmiany oraz działają regenerująco. To bardzo łatwe w aplikacji środki, głównie dzięki swojej gęstej konsystencji. Maść lub żel tworzą powłokę na afcie, przez co chronią ją przed kolejnymi bolesnymi podrażnieniami. Często w składzie zawierają także kwas hialuronowy, poliwinylopirolidon oraz inne składniki naturalne, takie jak szałwia, rumianek czy miłorzęb japoński. Lek może zawierać również benzokainę, dzięki której dolegliwości bólowe zostają złagodzone. Za pomocą tych wszystkich składników rany goją się bardzo sprawnie, a dodatkowo zaaplikowana maść lub żel działają odkażająco i antybakteryjnie. Kiedy afty nawracają i nie można sobie z nimi poradzić, wtedy warto udać się do lekarza, które skieruje na badania. Trzeba w takim przypadku wykluczyć niedobór niektórych witamin i minerałów, a także celiaklię. Lekarz może po wskazanych badaniach zlecić leczenie miejscowe albo również stosowanie leków immunomodulujących, ale zależy do od wyników i zdarza się to rzadko.