Czy warto używać skarpetek złuszczających?

Czym są skarpetki złuszczające? Tym mianem określa się specjalne nakładki na stopy, mające formę skarpetek, przeznaczone do jednorazowego użytku. Najczęściej są one nasączone mieszanką kwasów, które po kilku dniach od ich zastosowania powodują, że zrogowaciały naskórek zaczyna się złuszczać. Działanie tego rodzaju skarpetek można porównać do działania zabiegów przeprowadzanych w profesjonalnych gabinetach pedicure. 

Jak wygląda działanie skarpetek złuszczających?

Skarpetki złuszczające jak te oferowane przez: https://a-manada.pl/skarpetki-zluszczajace, skutecznie zastępują zabiegi pielęgnacyjne, wykonywane w domowym zaciszu, polegające na  usuwaniu naskórka pumeksem lub tarką do pięt, a także wizyty w gabinetach kosmetycznych. Są to maski do stóp, które są wypełnione płynem, mającym aktywne działanie. Zostawia się je na skórze na określony na opakowaniu czas, a następnie zmywa letnią wodą. Złuszczające działanie ma miejsce, dzięki dużej zawartości w ich składzie kwasów owocowych, takich jak kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas salicylowy lub kwas cytrynowy. Każdy z nich ma za zadanie spowodować samoczynne usuwanie się naskórka i ogólną poprawę kondycji stóp. Często stosowanym składnikiem w skarpetkach złuszczających jest także mocznik, który posiada właściwości wygładzające i zmiękczające, a także rumianek, który nie tylko koi podrażnienia skóry, ale także wykazuje działanie antybakteryjne. 

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania skarpetek złuszczających?

skarpetki złuszczające

Skarpetki złuszczające są sposobem na domowy zabieg, mający na celu poprawę kondycji i wyglądu stóp, zaledwie w kilkadziesiąt minut. Jednakże nie powinny być one stosowane w niektórych konkretnych przypadkach:

  • Najważniejszym przeciwwskazaniem do ich stosowania jest ciąża. Istnieje ryzyko, że kwasy znajdujące się w maskach do stóp mogą negatywnie oddziaływać na nienarodzone jeszcze dziecko. Mogą one także powodować skutki uboczne w postaci przebarwienia skóry, ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. 
  • Powinno zrezygnować się z używania skarpetek złuszczających na pięty również w czasie karmienia piersią, ponieważ składniki, które są w nich zawarte mogą przenikać do mleka matki. 
  • Przeciwwskazaniem do stosowania tego zabiegu jest także uszkodzenie skóry oraz jej choroby. Działanie skarpetek złuszczających może je dodatkowo pogłębić, a nawet spowodować powstanie blizn. 

Po zastosowaniu skarpetek złuszczających wyraźnie można zauważyć różnicę, nie tylko w obrębie miejsc, które posiadają zrogowacenia lub przerost naskórka, ale efekt zauważalny jest również na wierzchniej stronie stóp. Skarpetki sprawiają, że skóra staje się bardziej podatna na wszelkie uszkodzenia i otarcia. U niektórych osób może nawet powodować podrażnienia skóry.