Epipremnum złociste – efektowne pnącze z wysp Pacyfiku

Epipremnum złociste to jedna z popularniejszych roślin doniczkowych. Z uwagi na małe wymagania w kwestii uprawy, dużą dostępność i zachwycające ubarwienie można spotkać ją w wielu Polskich domach. Jak wygląda Epipremnum i jak należy je pielęgnować?

Epipremnum złociste – co to za roślina?

Epipremnum przywędrowało do nas z Wysp Salomona. Występuje także w niektórych lasach deszczowych na obszarze Południowo-Wschodniej Azji i Indonezji. Roślina ta, zaliczana do rodziny obrazkowatych, znana jest pod takimi nazwami jak złoty lotos czy diabelski bluszcz. Ma postać pnącza osiągającego długość nawet 5-6 metrów. Z powodzeniem można hodować ją w wiszących pojemnikach, a także w doniczkach z podporą w formie drabinki, palika, tyczki czy metalowej obręczy. Cechą charakterystyczną Epipremnum złocistego są jasnożółte, fantazyjne smugi na liściach o sercowatym kształcie. Plamki te powstają na skutek działania światła słonecznego – im więcej dociera go do rośliny, tym więcej pojawia się ich na blaszkach.

Jak pielęgnować Epipremnum?

Niewątpliwą zaletą Epipremnum jest łatwość pielęgnacji. Roślina ta polecana jest nawet początkującym hodowcom oraz osobom, które „nie mają ręki do kwiatów”. Diabelski bluszcz można ustawić zarówno w jasnym, jak i półcienistym stanowisku. Idealna gleba dla Epipremnum to przepuszczalne, lekkie i żyzne podłoże. Choć roślina osiąga spore rozmiary, ma słabo rozwinięty system korzeniowy, toteż nie potrzebuje dużej donicy, by prawidłowo rosnąć. Nie należy podlewać jej zbyt często, jednak trzeba robić to systematycznie. Glebę należy nawadniać dopiero wtedy, gdy jej górna warstwa całkowicie wyschnie. Gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniu spada, warto dodatkowo spryskiwać liście Epipremnum złocistego  przefiltrowaną, miękką wodą.