Kremy przeciwsłoneczne- dlaczego warto je stosować?

Zbliża się wielkimi krokami jeden z najcieplejszych okresów w roku. Lato to moment, w którym każdy z nas chętnie korzysta ze słońca i próbuje uzyskać złocistą opaleniznę. Niemniej jednak okresy upałów są również niezwykle zabójcze dla skóry naszego ciała. Bezlitośnie bowiem wystawiamy ją na działanie promieni ultrafioletowych, co jest praktyką niezwykle ryzykowną. W każdej aptece i drogerii półki aż uginają się pod naporem kremów przeciwsłonecznych. Dlaczego więc warto je stosować?

Jak słońce wpływa na kondycję naszej skóry?

Słońce i promienie które ono emituje zwykle kojarzą się nam z niczym nieograniczoną dawką witaminy D. To właśnie ona ma za zadanie wesprzeć odporność naszego organizmu i nadać naszej skórze zdrowego i pięknego wyglądu. Jednak nie zapominajmy również o tym, że promienie słoneczne mogą na naszą skórę oddziaływać w niezwykle niekorzystny sposób. Ochrona przeciwsłoneczna ma za zadanie te skutki zminimalizować, jednak w dalszym ciągu nie doceniamy jej roli. Wobec tego jakie niepożądane efekty mogą się pojawić po zbyt długiej ekspozycji skóry na promienie słoneczne? Otóż:

  • promienie słoneczne zwiększają ryzyko pojawienia się czerniaka- złośliwego nowotworu skóry;
  • promienie słoneczne doprowadzają do poparzeń i efektu łuszczącej się skóry;
  • promienie słoneczne przyspieszają procesy starzenia się komórek skóry;
  • promienie słoneczne mogą doprowadzić do reakcji alergicznej i podrażnień.

Z tego też względu filtr przeciwsłoneczny wydaje się być absolutną koniecznością, szczególnie w sezonie letnim. To właśnie wtedy nasza skóra regularnie jest eksponowana na słońce, a to nie zawsze będzie miało na nią dobry wpływ.

Jak często należy aplikować kremy przeciwsłoneczne?

Kremy przeciwsłoneczne mają przede wszystkim efektywnie odbijać światło. W praktyce oznacza to, że filtr przeciwsłoneczny pomoże nam uzyskać zdrową i złocistą opaleniznę, zamiast czerwonej i mocno poparzonej skóry. Jednak z jaką częstotliwością powinniśmy nakładać kremy przeciwsłoneczne? Otóż wszystko zależy od tego, jak silne jest słońce i jak długo zamierzamy na nim przebywać. W przypadku niektóry preparatów, zaleca się ich ponowną aplikację już w ciągu 2 godzin od wchłonięcia się pierwszej warstwy specyfiku. Warto jednak pamiętać, że im wyższa jest ochrona przeciwsłoneczna tym rzadziej będziemy musieli ponawiać aplikację kosmetyku. Niemniej jednak kremy przeciwsłoneczne powinny zająć honorowe miejsce w naszej walizce na wakacje, a także nawet powinny być nieodłącznym elementem przygotowywania się do wyjścia w sezonie letnim.