Sposoby na zachowanie bielizny w dobrym stanie

Bielizna ze względu na swą specyfikę jest mocno narażona na zniszczenia. Takie produkty często się pierze, a ich tkaniny zwykle są dość delikatne. Trzeba więc wiedzieć, jak postępować z tymi elementami garderoby, by zachować ich żywotność przez jak najdłuższy czas. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku staników, gdyż kiedy nieodpowiednio się z nimi postępuje, rozciągają się, a więc zupełnie tracą swoją funkcjonalność.

Pranie ręczne wskazane

Na pewno bardzo dobrym sposobem na zachowanie bielizny w dobrym stanie przez długi czas jest jej pranie ręczne. Pozwala to na krótki kontakt tkaniny z wodą i detergentami, uniemożliwia zastosowanie bardzo gorącej wody, a także można w ten sposób wyprać bieliznę bardzo delikatnie. Piorąc staniki, należy pamiętać, by nie trzeć zbyt mocno, a także nie wyżymać ich, co może zniszczyć kształt, a jedynie bardzo delikatnie wygniatać z nadmiaru wody.

 

Jak pranie w pralce, to specjalne

 

Nie każdy może pozwolić sobie na pranie ręczne, a niektórzy nie cierpią tego robić. Pranie w pralce jest mniej bezpieczne, ale jeśli zaopatrzy się w produkty takie jak kula do prania czy specjalny woreczek, można zminimalizować zniszczenia. Trzeba też pamiętać, by nastawiać bieliznę na krótkie cykle prania, a staniki powinno się prać w niewysokiej temperaturze, na przykład w 30%. Warto też użyć do prania delikatnego detergentu, na przykład łagodnego płynu. Nie powinno się także suszyć ich w suszarce bębnowej.