Czego potrzeba na wycieczkę w góry?

Podczas przygotowywania się na wyprawę górską w pierwszej kolejności warto zaopatrzyć się w solidny i wytrzymały ekwipunek. Przydadzą się także doświadczenie, dobry przewodnik, kondycja fizyczna pozwalająca na dłuższe wędrówki i trochę szczęścia, żeby sprzyjała pogoda. Ekwipunek będzie służył podczas wyprawy w zmiennych warunkach pogodowych, dlatego musi być wykonany z trwałych materiałów i posiadać wystarczająco duża pojemność.

Jak przygotować się na wycieczkę górską?

Z podstawowych wytycznych: zawsze należy pamiętać o zabraniu prowiantu i apteczki. Nigdy nie wiadomo, kiedy okażą się one przydatne, nawet przy niewielkich skaleczeniach. Przyda się również mapa i naładowany powerbank, jeżeli się taki posiada. Dobrze też zdecydować się jeden z plecaków skandynawskich, które wspierają kręgosłup i odciążają ramiona, dzięki czemu mniej męczy ich noszenie. Warto na bieżąco sprawdzać pogodę, żeby wiedzieć, czy nie są przewidywane jakiekolwiek zmiany warunków na najbliższe godziny oraz dobrze zapoznać się ze szlakiem turystycznym, jego granicami i zasadami bezpiecznego wędrowania po górach. Dobre jest też zanotować ważne numery telefonów.

Podstawą jest ubranie się odpowiednio do pogody. Nawet w słoneczny dzień plecaka typu kanken warto zabrać lżejszą kurtkę albo bieliznę termiczną. Obuwie powinno być wypróbowane i wygodne. Odradza się wybierania nowych, nieużywanych butów na całodniową wspinaczkę. Jako prowiant lepiej spakować coś lekkiego, ale energetycznego batoniki, krakersy i wodę.

Czy plecak typu kanken nadaje się na wyprawę turystyczną?

Zaprojektowany z myślą o uczniach szkół podstawowych. Miał wspomagać korekcję wad postawy, jednocześnie oferując praktyczność i funkcjonalność. Dlatego dobrze sprawdza się w czasie wycieczek górskich. Na rynku znajdują się specjalne modele przeznaczone do tego rodzaju aktywności.

Dla dzieci przygotowany został plecak z lisem, zaś dorośli mogą wybierać z bogatej gamy kolorystycznej klasycznych modeli. Szczególnie istotne jest, żeby nie zabierać ze sobą niczego ciężkiego ani zbyt dużego ekwipunku. Będzie on nie tylko spowalniał masz, stanowiąc obciążenie po kilkudziesięciu minutach intensywnego marszu. Plecaki skandynawskie służyć mogą również w trakcie innych wypraw, spacerów lub zwykłych codziennych spraw.

Niezależnie od tego, czy planuje się dłuższą wyprawę turystyczną szlakami górskimi, czy zwykły jednodniowy spacer po trasach wycieczkowych, trzeba się właściwie przygotować na zmienne warunki atmosferyczne panujące w górach. Przezorność i zapobiegliwość w tym wypadku jest wskazana, nawet jeżeli wydaje się „na wyrost”.