Błogosławieństwo przed ślubem – na czym polega ten stary zwyczaj?

Błogosławieństwo przed ślubem to jeden z najstarszych zwyczajów na polskich ślubach. To tradycja wyjątkowa i bardzo wzruszająca, bo symbolizuje pożegnanie domu rodzinnego przez pannę młodą. Dzięki temu rodzice z obu stron mogą pokazać, że akceptują i wspierają ten związek. To prośba o ich błogosławieństwo i sposób na wyrażenie szacunku, a także wdzięczności wobec nich. Jak przebiega taka ceremonia i czy warto kontynuować tę tradycję? 

Błogosławieństwo pary młodej – wzruszająca tradycja

Błogosławieństwo to jedna z najpiękniejszych tradycji związanych ze ślubem. To spotkanie rodziców z dziećmi to chwila podniosła i wzruszająca. Dzięki temu zwyczajowi rodzice mogli dobrze życzyć młodej parze, pokazać, że akceptują ich związek, a samo pobłogosławienie przez rodziców było równe z błogosławieństwem samego Boga. Właśnie dlatego ta tradycja jest tak ważna wśród osób wierzących, uważano nawet, że jeśli para nie wzięła w niej udziału, to ich życie będzie nieszczęśliwe. Samo błogosławieństwo przed ślubem jest wyrazem miłości i pomyślności, dlatego, jeśli zarówno młodzi, jak i rodzice wychowani są w wierze, to warto kontynuować tę tradycję – sprawdź portal www.zankyou.pl. To wyjątkowa chwila pełna radości, łez i emocji, a do tego symboliczne pożegnanie z rodzicami i ich przyzwolenie na obranie nowej drogi w życiu. 

Błogosławieństwo przed ślubem – jak przygotować się do tego wydarzenia?

Tradycyjnie błogosławieństwo odbywało się w domu panny młodej tuż przed ślubem, jeśli jednak nie jest to możliwe, można przeprowadzić je w domu przyszłego małżonka czy nawet w plenerze. Aby przebiegło zgodnie ze zwyczajem, na stole przykrytym białym obrusem należy przygotować wodę święconą, pasyjkę i kropidło. Najlepiej zrobić to już dzień wcześniej, aby tego wielkiego dnia nie obawiać się, że czegoś zabraknie. Samą ceremonię można poprzedzić przeproszeniem rodziców za błędy i podziękowaniem za wychowanie. Błogosławieństwo rozpoczyna matka panny młodej, wykonuje znak krzyża, kropi narzeczonych wodą święconą i daje im do ucałowania krzyż. Słowa błogosławieństwa mogą być dowolne, ważne, aby były prawdziwe i od serca. Kiedy już każdy rodzic pobłogosławi młodych, wtedy oni mogą podziękować za tę chwilę i wspólne życie. To jedna z najbardziej emocjonujących chwil w życiu zarówno narzeczonych, jak i ich rodziców.