Basen rozporowy – jak dobrać jego rozmiar i gdzie go ustawić?

Basen rozporowy jest to rodzaj basenu ogrodowego, który przybiera swój docelowy kształt oraz rozmiar podczas napełniania go wodą. Napiera ona na ścianki basenu, dzięki czemu zyskuje on owalny kształt. Cechą charakterystyczną takiego modelu jest kołnierz znajdujący się na górze zbiornika, który jest wypełniony powietrzem. To właśnie on odpowiada za podnoszenie wysokości basenu rozporowego razem ze wzrostem poziomu wody.

W jaki sposób dobrać odpowiedni rozmiar basenu ogrodowego?

Baseny rozporowe są to często pokaźne konstrukcje, które zajmują dosyć sporą ilość wolnej przestrzeni w ogrodzie. Wybrane rozwiązanie powinno być więc dostosowane do dysponowanej przestrzeni, jaka może zostać przeznaczona na rozłożenie basenu. Warto przede wszystkim:

  • zastanowić się, w jakim miejscu ma zostać rozłożony basen ogrodowy
  • wymierzyć wolne miejsce, które może zostać przeznaczone na tą konstrukcję (baseny służą przez kilka miesięcy, nie mogą utrudniać dostępu do innej części ogrodu)
  • wziąć pod uwagę to, ile osób będzie korzystać z basenu rozporowego

Mniejsze modele mają średnicę wynoszącą ok 2 metry, natomiast te duże, mieszczące sporą ilość użytkowników, mogą mieć średnicę nawet powyżej 4 metrów.

Gdzie należy ustawić basen rozporowy?

Ważne jest zwłaszcza to, aby konstrukcja stała na równej powierzchni, dzięki czemu w trakcie zabawy nie będzie wylewała się z niej woda. W ten sposób basen rozporowy będzie stabilny, a woda natomiast rozłoży się równomierne, a nie będzie napierała na którąś ze ścian. 

Basen rozporowy może być rozłożony nawet na nieutwardzonym podłożu. Sprawdzi się więc na trawie czy piasku. Zanim jednak zostanie umieszczony w danej lokalizacji, należy pozbyć się wszystkich gałązek, kamieni i innych elementów, które mogłyby naruszyć jego powłokę. Przed nalaniem wody warto jeszcze sprawdzić, gdzie znajduje się otwór do jej wypompowania.