Czółenka na słupku i eleganckie botki – tych butów nie powinno zabraknąć w żadnej szafie

Obuwie stanowi ważną część każdej stylizacji, zarówno tych codziennych, jak i od święta. Istotny jest nie tylko wygląd naszych butów, ale również wygoda i komfort użytkowania, ponieważ właśnie dobór obuwia może mieć znaczny wpływ na wystąpienie wad postawy czy bóli kręgosłupa. Jakich butów nie powinno zabraknąć w szafie każdej kobiety?

Obuwie na co dzień

Absolutnym minimum jest posiadanie trzech par butów – odpowiednich na upały sandałów, ocieplanych butów zimowych oraz przejściowych półbutów, które sprawdzą się podczas pogody przejściowej. Jeśli chodzi o buty przejściowe, najlepiej sprawdzą się botki na niewielkim obcasie albo eleganckie, sznurowane półbuty – oxfordy. Nadają się na każdą pogodę (choć w intensywnym deszczu tak naprawdę dobrze sprawiają się jedynie kalosze), pasują do większości codziennych i trochę bardziej formalnych ubrań i dobrze dobrane są wygodne nawet przy długotrwałym noszeniu. Jedynie upały i mrozy wymagają od nas użycia innego obuwia. Podczas upalnej pogody niezbędna jest para sandałów, które zapewnią naszym stopom miły przewiew. Warto kupić parę na korkowej podeszwie, która dostosuje się do stopy i nie będzie zatrzymywać potu. Z kolei na zimę potrzebujemy butów ocieplanych, szczególnie jeśli nie lubimy ubierać się warstwowo i akceptujemy jedynie cienkie rajstopy.

Buty sportowe

Buty sportowe z samej swojej definicji są zaprojektowane z myślą o uprawianiu sportu. Jeżeli uprawiamy konkretną dyscyplinę, warto zaopatrzyć się w buty do specjalnie do niej przeznaczone – nieco inny model będzie potrzebny do biegania przełajowego niż do koszykówki rozgrywanej na hali. Głównie buty przeznaczone do różnych dyscyplin sportowych różnią się rodzajem podeszwy oraz stopniem stabilizacji stopy. Jednak nawet jeśli nie uprawiamy regularnie żadnego sportu, warto zaopatrzyć się w parę sportowych butów, które sprawdzą się podczas wycieczek w góry, aktywnego urlopu spędzonego na zwiedzaniu czy w innych podobnych okolicznościach. Niektóre buty sportowe nadają się również do użytkowania na co dzień.

Na wyjątkowe okazje

Kiedy chcemy dodać naszemu strojowi elegancji albo wybieramy się na wesele czy inną dużą imprezę, warto założyć parę czółenek na słupku albo balerinek. Ciekawy efekt uzyskamy, decydując się na czółenka na słupku z Zapato w widoczny wzór albo w intensywnym kolorze – w takim wypadku możemy nawet zrezygnować z innych dodatków. Przykładowo, jeśli założymy czarną sukienkę, a do niej srebrne czółenka na słupku, zastąpią one biżuterię. Jeżeli nie lubimy butów na wysokim obcasie, baleriny również mogą odegrać rolę wyjątkowego dodatku.