Materiały i obróbka rzemieślnicza hamaków

Hamaki kompaktowe cieszą się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego – kompaktowy hamak można zabrać na spacer do parku, na przejażdżkę rowerową po okolicy, a nawet na wycieczkę zamiast roweru. Spania w hamaku nie da się porównać z niczym innym, jeśli chodzi o poziom komfortu i łatwość jego uzyskania.

Grubość tkaniny, z której wykonany jest hamak

Nowoczesne tkaniny często stosowane w hamakach mają oznaczenia, np. 70D Nylon lub 20D Nylon. Jeśli bardzo dokładnie wyjaśnimy – im wyższa liczba obok litery „D” (denier – jednostka grubości włókien w tkaninie), tym grubsza jest tkanina.

Tkaniny 20D, 15D są używane w ultralekkich hamakach, 70D, 120D i podobne są używane w klasycznych modelach. Im mniejsza liczba, tym wygodniej, ale nawet jeśli tak nie jest, to i tak można znaleźć sposób na pozbycie się go i pozbyć się go. Między innymi hamaki ultralekkie są dopasowane do mniejszego dopuszczalnego obciążenia.

Tkanina, z której wykonany jest hamak

Podstawowa część tkanin hamakowych jest wykonana z dwóch rodzajów włókien – polistyrenu i nylonu. Poliester (PES, polimery). Wykorzystuje się go do produkcji niedrogich, ale trwałych tkanin. Większość niedrogich hamaków jest wykonana z tkanin poliesterowych o różnym stopniu połysku. Podstawową cechą tych hamaków jest ich wysoka odporność i duży rozmiar w stanie spakowanym.

Tkaniny nylonowe są lżejsze i mocniejsze przy tej samej grubości. Umożliwia to wykonanie hamaków nylonowych z cienkiego materiału, dzięki czemu są one bardziej kompaktowe. Ale wielką osobliwością hamaków nylonowych https://dobrenarty.pl/turystyka/camping/hamaki/ nie jest przytłaczające poczucie jakości leżenia w nich, w porównaniu z hamakami poliestrowymi.

Nylon jest przyjemniejszy w dotyku, dopasowuje się do konturów ciała, jest bardziej elastyczny i podatny na układanie się. Różnicę tę trudno jest wyrazić słowami, więc jeśli to możliwe, należy wypróbować oba rodzaje tkanin w hamaku i owinąć się nylonem.