Jakie nawozy ogrodnicze do warzyw?

Warzywa zaliczane są do tej grupy roślin, które warto systematycznie dokarmiać. Dzięki profesjonalnym nawozom ogrodniczym można zapewnić warzywom prawidłowy wzrost i tym samym uzyskać wysokie plony. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jak należy prawidłowo nawozić warzywa.

Cenne porady o nawozach

Wielu doświadczonych rolników zaleca, aby nawozy do ogrodu systematycznie zmieniać. W dużej mierze to właśnie dzięki rotacji, można zapewnić warzywom dostęp do różnych składników pokarmowych. Warto naprzemiennie stosować przede wszystkim mineralne nawozy jesienne do ogrodu, które w swoim składzie zawierają różne pierwiastki i mieszanki. Pamiętać należy również o przenawożeniu. W wielu sytuacjach niestety warzywa nie mogą pobrać drogocennych składników pokarmowych z gleby. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na odczyn gleby albo na intensywność nawożenia. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre składniki mogą się nawzajem blokować.

Jakość gleby a nawozy ogrodnicze

Aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt nawozy jesienne do ogrodu należy dopasować do rodzaju gleby. W Polsce można spotkać się z glebami lekkimi i ciężkimi, do których należy dobierać odpowiednie nawozy ogrodnicze. Jeżeli chodzi o piaszczyste gleby lekkie, to w ich konkretnym przypadku warto ograniczyć dawki nawozów mineralnych. Na cięższym podłożu warzywa z kolei potrzebują większej pomocy. Gdy nadmiar składników pokarmowych zostanie bardzo szybko wypłukany, to nawet stosowanie najlepszych jakościowo nawozów ogrodniczych nie ma żadnego większego znaczenia.