Jak wybrać odpowiednią blachę do piekarnika?

Dla prawdziwej gospodyni domowej gotowanie to proces twórczy. A każdy proces twórczy charakteryzuje się dbałością o szczegóły. Blacha do pieczenia to niezbędny detal, akcesorium, bez którego nie sposób przygotować większości najsmaczniejszych potraw. Zadając sobie pytanie, jak wybrać blachę do piekarnika, decydujesz się na stworzenie warunków sprzyjających kulinarnym wyczynom.

Jak wybrać blachę kuchenną?

blacha do pieczenia

Wybór odpowiedniej blachy do gotowania w piekarniku jest ważny. Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie.

  • Przydatna jest tacka z pokrywką. Wiele potraw wymaga gotowania z założoną pokrywą, aby zapewnić równomierne rozprowadzanie ciepła i wilgoci. 
  • Jakość powłoki odgrywa kluczową rolę Powinna być ona nie tylko nieprzywierająca, ale również wandaloodporna — trwała i gruba.
  • W przypadku bułek i ciastek należy użyć tacy z niskim rantem. Placki i dania złożone (na przykład klopsiki w sosie) najlepiej przygotowywać w formach z wysokimi brzegami (co najmniej 2,5 cm).
  • Taca powinna dobrze wyglądać — musi być wykonana z dobrej jakości materiału z dobrą powłoką. Cienkie, niezrozumiałe blachy do pieczenia nie wytrzymają długo.
  • Na rynku można znaleźć blachy z perforowanym dnem. Najczęściej są one okrągłe i przeznaczone do pizzy. Funkcja ta pozwala na szybkie i równomierne pieczenie ciasta oraz zapobiega jego zakwaszeniu na skutek skraplania.
  • Do grillowania, np. kurczaka lub warzyw, wymagana jest konstrukcja z podwójnym dnem — jedna z perforowanym lub kratkowanym dnem, aby umożliwić odpływ nadmiaru tłuszczu, a druga z tacą do zbierania tłuszczu.

Najlepsze blachy kuchenne

Blacha kuchenna może być wykonana w dwóch wersjach. Pierwsza z nich jest dopasowana do konkretnego piekarnika i ma prostokątny kształt. Taka blacha mieści się na szynach piekarnika i nie wymaga żadnych dodatkowych mocowań. Inną opcją jest blacha do piekarnika, która ma mniejsze rozmiary i dowolny kształt, może stać na stojaku w piekarniku. Tak czy inaczej, dobra taca jest łatwa w pielęgnacji i będzie służyć przez lata.