Czym jest djembe i jakie jest jego przeznaczenie?

W krajach Afrykańskich można znaleźć całą gamę ciekawych instrumentów muzycznych, które stosunkowo niedawno przybyły do Europy i dlatego też cieszą się w niej coraz większą popularnością. Narzędzia muzyczne wykonywane zwykle w celach obyczajowo-religijnych charakteryzują się wyjątkowością i niezwykłą precyzją wygrywanych dźwięków. Za przykład mogą posłużyć bardzo popularne bębny djembe, nazywane w pewnych środowiskach bębnami pokoju. Tylko czym właściwie jest bęben djembe? W jakim celu używają go Afrykańczycy?

Djembe – specjalny, jednokielichowy bęben

djembe

Bębnami djembe, które dostępne są na drumcenter.pl, nazywamy instrumenty, które cechują się ręcznie rzeźbioną, wysoką podstawą i skórą zwierzęcą przytwierdzoną do powierzchni drewna ciasno związanym sznurem. Każdy taki bęben ma wydrążone wnętrze, a często można też na nich zauważyć ciekawe zdobienia. Dźwięki produkowane przez ten instrument perkusyjny są wyjątkowe, ponieważ wydobywają się one z jego dolnej części, a nie z uderzanej membrany. Połączenie tej metody z wyjątkowo cienką skórą zwierzęcą sprawia, że żaden instrument nie może skopiować typowych dla djembe tonów.

Kiedy bębna djembe używa się w Afryce?

Mimo tego jak popularny i powszechnie używany w Afryce jest bęben djembe zwykle używa się go tylko podczas specjalnych okazji i ceremonii, takich jak wchodzenie dziecka w wiek dorosłości. Dlatego też ma on ogromne znaczenie dla większości mieszkańców Afryki, a wygrywanych na nim melodii słucha się z należytym szacunkiem. W krajach afrykańskich instrument ten jest nawet wykonywany ze specjalnego rodzaju drewna, które według tamtejszych wierzeń ma specjalne, mistyczne właściwości.