Męska bluza na rower – co warto o niej wiedzieć?

Każdy rowerzysta doskonale wie, jak ważne jest posiadanie odpowiedniego wyposażenia. Liczy się nie tylko to, jakie się miało oświetlenie, lecz przede wszystkim to, jakiej jakości będzie noszony na głowie kask czy też, jakie będzie się miało ubranie. Szczególnie trudno jest w tym wypadku wybrać odpowiednią odzież na nieco zimniejsze dni. Jak się okazuje, w tym zakresie zdecydowanie najlepiej sprawdza się klasyczna męska bluza. Z jakiego powodu bluzy męskie są tak wysoko cenione przez rowerzystów, a także jak się je powinno wybierać do jazdy na rowerze?

Dlaczego bluzy tak dobrze sprawdzają się na rowerze?

Męska bluza to ubranie niezwykle uniwersalne. Panowie często wybierają je jako odzież do pracy, do relaksu w domu, czy też nawet do różnych prac domowych i w ogrodzie. Co jednak dokładnie sprawia, że sięgają po nie także rowerzyści? Jakimi walorami charakteryzuje się takie ubranie, które dostrzegalne są także przez rowerzystów?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że bluzy zaliczane są do dość luźnych ubrań. Leżą one na ciele swobodnie i nie opinają go tak jak np. swetry. Z tego też powodu zapewniają bardzo duży zakres ruchu podczas aktywności fizycznej. Wiele osób może sądzić, że podczas jazdy na rowerze w ruchu są tylko nogi, lecz wystarczy przejechać kilkanaście metrów, aby odczuć, że pracuje dosłownie całe ciało. Z tego też powodu tak ważne jest to, aby ubranie nie ograniczało ruchów.

Kolejna olbrzymią zaletą bluzy jest to, że posiada ona dość ciekawe połączenie odpowiedniego ocieplenia z jednoczesnym przepuszczaniem powietrza. Dzięki temu osiąga się wysoki stopień komfortu termicznego, a jednocześnie nie zapaca się ciała. Dzięki temu można jeździć na rowerze w naprawdę niskiej temperaturze bez ryzyka, że zamarznie się, lecz jednocześnie bez zagrożenia, że pojawiający się na skórze podczas wysiłku fizycznego pot nie zostanie z niej usunięty.

Ciekawe dodatki do bluzy na rower

Udając się do sklepu w celu zakupienia bluzy do jazdy na rowerze, trzeba pamiętać o tym, że nie każdy model będzie idealnie nadawał się do tego, aby tak go wykorzystywać. Przykładowo markowe bluzy dla mężczyzn różnić się mogą kilkoma szczegółami w zakresie swojej budowy. Najbardziej rzucającym się w oczy szczegółem jest tu rzecz jasna kaptur.

Kaptur to element, który nie zawsze jest spotykany w bluzach. Często w przypadku modeli noszonych do pracy zwyczajnie się go nie umieszcza, ponieważ taka bluza nabiera zbyt sportowego charakteru. Jeśli jednak chodzi o jazdę na rowerze, to kaptur jest jak najbardziej zalecane. Dzięki niemu istnieje możliwość ochronienia głowy przed silnym wiatrem, który jest codziennością podczas jazdy na rowerze, lecz również przed niską temperaturą. Oczywiście kaptur jest także prawdziwym zbawieniem, jeśli podczas jazdy na rowerze zacznie padać deszcz.

Kaptur to jednak nie jedyny element, który jest mile widziany. Inną ciekawą sprawą jest to, aby bluza wyposażona była w kieszenie, które zapinane będą na suwak. Jeśli bluza będzie takie miała, podczas jazdy na rowerze będzie można do nich schować choćby nawet batona, lecz także klucze do domu czy też telefon.

Innym często poszukiwanym przez rowerzystów elementem na takiej bluzie jest odblask. Jak każdy wie, rowerzyści są zbyt mało widoczni na drodze. Nawet najlepsze lampki często nie są wystarczające, co może doprowadzać do wypadków. W efekcie tego osoby jeżdżące na rowerach starają się wybierać nawet takie ubrania, które będą miały dodatkowe odblaskowe elementy wpływające na poprawę ich widoczności. Jeśli więc będzie się szukało dla siebie odpowiedniej bluzy na rower, warto i na ten szczegół zwrócić uwagę.

Co trzeba wiedzieć o materiale?

Na sam koniec podczas wybierania bluz na rower warto się jeszcze przyjrzeć temu, jak wyglądać będzie kwestia tworzywa, z którego będzie ona zrobiona. Czy jest to ważna sprawa?

Tworzywo, z którego uszyta jest bluza, determinuje to, jak będzie ona ciepła, przewiewna, miła w dotyku, a nawet trwała. Z uwagi na kiepskie parametry w tym zakresie odradza się bluzy z dużą ilością sztucznych dodatków w składzie, a zamiast nich poleca się produkty w pełni naturalne. Co prawda będą one droższe, lecz mimo wszystko warto się na nie decydować.