Góry Izerskie oferują aktywny wypoczynek dla każdego

Możliwość dotarcia bezpośrednio w góry pociągiem jest dużym ułatwieniem dla turystów. W przypadku Gór Izerskich umożliwia to Kolej Izerska, a podróżowanie nią jest już rozrywką turystyczną samą w sobie. Zawdzięcza to ona swojej atrakcyjnej trasie, podczas której pokonywania pasażerowie mają możliwość podziwiania górskich pejzaży, a ze względu na niską prędkość przejazdu mogą niespiesznie rozkoszować się tymi wyjątkowymi widokami.

Jest to możliwe od 2010 roku, kiedy po renowacji linii utworzonej na początku XX wieku wznowiono ruch kolejowy pomiędzy Jelenią Górą i czeskim Harrachovem. Po II wojnie światowej pociąg kończył kursowanie w Szklarskiej Porębie, ale teraz jedzie dalej, po drodze mijając najwyżej położoną polską stację kolejową w Jakuszycach. Stamtąd można eksplorować Góry Izerskie albo udać się w kierunku Karkonoszy szlakiem pieszym prowadzącym na Szrenicę. Dzięki możliwości przetransportowania własnego roweru, fani tego rodzaju turystyki z pewnością docenią walory dostępnych tu tras rowerowych.

Jakie atrakcje oferują Góry Izerskie?

Pomimo że to pasmo górskie cieszy się mniejszą popularnością od sąsiadujących z nim Karkonoszy, to w Górach Izerskich występują liczne atrakcje turystyczne. Jedną z nich jest znajdujące się na Hali Izerskiej schronisko nazywane Chatką Górzystów. Zostało ono utworzone dzięki staraniom studentów w byłym budynku szkolnym, należącej do mieszczącej się tu osady, która została wysiedlona i zlikwidowana w końcowym okresie II wojny światowej. Chociaż nie ma w nim prądu, a kąpać trzeba się w strumieniu, to serwowane tu naleśniki z jagodami uchodzą za najlepsze w polskich górach. Chcąc dotrzeć tu ze stacji kolejowej w Jakuszycach czerwonym szlakiem, po drodze napotkamy schronisko Orle. Budynki, na bazie których ono powstało, są pozostałością po hucie szkła, która działała tu do 1891 roku. Górom Izerskim zawdzięczamy również odbywający się tu corocznie Bieg Piastów, czyli międzynarodową imprezę narciarską zlokalizowaną na Polanie Jakuszyckiej. Ze względu na panujący surowy klimat w Izerach, dłużej utrzymuje się tu śnieg i niskie temperatury, tworząc dobre warunki do uprawiania narciarstwa biegowego.

Góry Izerskie posiadają szlaki dla każdego

Wędrując Górami Izerskimi (więcej: https://polregio.pl/pl/zmysl-podrozowania/gory-izerskie-pomysl-na-aktywny-wypoczynek-latem/), napotkać można różnego rodzaju szlaki, a mianowicie: piesze, rowerowe, narciarskie, a nawet jeździeckie. Mnogość występujących rodzajów w połączeniu z ich łagodnym charakterem stanowi o tym, że każdy powinien znaleźć tu trasę mu odpowiadającą, nawet jeśli nie wykazuje się wysoką kondycją albo w wędrówce towarzyszy mu małe dziecko lub jego wózek. Szlaki piesze prowadzą na liczne szczyty, które po polskiej stronie zgrupowane są w dwóch równoległych grzbietach, pomiędzy którymi płyną Mała Kamienna i Kwisa. W pierwszym z nich, czyli Grzbiecie Wysokim najwyższym szczytem jest Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.), a w Grzbiecie Kamienickim jest to Kamienica (973 m n.p.m.). Na szczególną uwagę zasługuje Izerski Stóg (1107 m n.p.m.), na który można wjechać koleją gondolową ze Świeradowa-Zdroju.