Uroki bieszczadzkiej przyrody w Wetlinie i jej okolicach

Wetlina to jedna z najpiękniejszych bieszczadzkich miejscowości. Zachwyca przede wszystkim przepiękną przyrodą, ale istotne jest także to, że leży ona w pobliżu innych równie atrakcyjnych miasteczek i wsi. Które z nich szczególnie warto zobaczyć? Na pewno warto się udać do urokliwego Leska, które słynie między innymi z kościoła Nawiedzenia NMP, który ufundowany został przez budowniczego leskiego zamku, Piotra Kmitę. Jest to świątynia późnogotycka, wykonana z kamienia oraz cegły. Niestety, na początku XVIII wieku zniszczyli i splądrowali ją Szwedzi. Kilkadziesiąt lat później kościół zyskał wystrój barokowy. Wnętrze kościoła utrzymane jest w złocisto-czarnej tonacji. Natomiast w XIX wieku dobudowana została wysoka neogotycka wieża. Oprócz tego w Lesku warto zobaczyć renesansową synagogę, pochodzącą z pierwszej połowy XVIII wieku. Jej szczyty zwieńczone są wazonami i zdecydowanie odbiega to od ortodoksyjnych przepisów, które dotyczyły budowy tego typu świątyni i warto wiedzieć, że to jedyna taka budowla w Polsce. Ciekawostką jest to, że na ścianie przyszczytowej wykuto tablice z Dekalogiem, a także hebrajski cytat z Biblii. Wyposażenie tej przepięknej synagogi niestety się nie zachowało i przetrwała tylko oprawa aron ha-kodesz. W dzisiejszych czasach w synagodze znajduje się wspaniała galeria sztuki, a także bardzo ciekawe Muzeum Żydów Galicji. Z kolei tuż obok mieści się cmentarz żydowski z wieloma starymi płytami nagrobnymi.

Oprócz tego każdy powinien wybrać się do Komańczy, która jest miejscowością położoną na pograniczu Beskidu Niskiego oraz Bieszczadów. Znajduje się tu unikalna greckokatolicka cerkiew, którą postawiono na murowanym domu parafialnym. Kiedyś w Komańczy znajdowała się inna cerkiew, ale niestety spłonęła. Jednak przede wszystkim Komańcza znana jest z tego, że komuniści internowali tu Prymasa Tysiąclecia. Ostatni rok internowania kard. Wyszyński spędził w klasztorze Nazaretanek. Dla zwiedzających udostępniono pokój, w którym mieszkał prymas i właśnie tam napisał on tekst słynnych Jasnogórskich Ślubów Narodu. Na wakacjach w Bieszczadach z pewnością nikt nie będzie narzekał na nudę. Warto zatrzymać się właśnie w Wetlinie, ponieważ to wspaniała baza noclegowa oraz wypadowa, a noclegi Wetlina [https://meteor-turystyka.pl/noclegi,wetlina,0.html] oferuje w bardzo korzystnych cenach i świetnych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>