Przepiękna przyroda Poddąbia i okolic

Poddąbie to jeden z piękniejszych nadmorskich kurortów. Każdego roku przyjeżdża tu bardzo dużo turystów, a wiele osób chętnie powraca w to miejsce w następnych latach. Największy zachwyt letników budzi oczywiście niezwykle urokliwa przyroda. Co przede wszystkim warto zobaczyć i z czego skorzystać, będąc w Poddąbiu?

Poddąbie jest niewielką osadą, która należy do sołectwa Machowinko. Istotne jest to, że leży nad Morzem Bałtyckim. Na jej terenie wyznaczono letnie kąpielisko, którego linia brzegowa wynosi około 100 metrów. Na uwagę zasługuje przede wszystkim imponujący klifowy brzeg, który powstał około 100 lat podczas wielkiego sztormu oraz lasy bukowo-sosnowe, które zachęcają do długich spacerów. Wiele osób udaje się na pieszą lub rowerową wyprawę plażą do Dębiny, Rowów itd. Atrakcją dla turystów jest także megalityczny grobowiec oraz fragmenty kamiennych kręgów, które pochodzą sprzed kilku tysięcy lat. Można zobaczyć także ruiny starego cmentarza, na którym chowano rybaków oraz rozbitków jeszcze 200 lat temu.

Warto także wybrać się do Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, który powstał w 1981 roku i chroni przede wszystkim dolinę rzeki Słupi oraz okazałe wzgórza morenowe. Rosną tu przede wszystkim lasy liściaste oraz mieszane. Najstarsze z nich mają ponad 150 lat. Obszar parku przypomina przede wszystkim o obecności na tych terenach lodowca, stąd właśnie wzięło się to pofałdowanie terenu. Pozostałością po lodowcu są także liczne jeziora. Na terenie parku funkcjonuje wiele rezerwatów przyrody, a prawie jeszcze raz tyle jest obecnie w planach. Niezwykle urokliwym rezerwatem jest Gołębia Góra, którego powierzchnia wynosi prawie 7 ha. Obejmuje on skarpę Słupi, którą porasta prawie dwustuletni las sosnowy. Rośnie tu wiele chronionych i rzadkich roślin, m. in. konwalia majowa, bażyna czarna, marzanka wonna itd.

Kolejnym godnym uwagi rezerwatem są Mechowiska Czaple, klasyfikowane jako rezerwat torfowiskowy. Chroni się tu przede wszystkim torfowiska wiszące oraz soligeniczne torfowiska mechowiskowe, a także różne rośliny i zwierzęta, np. kukułkę Fuchsa. Przepiękną plażą i lasami w Poddąbiu zachwyceni są wszyscy. Pobliski park krajobrazowy również wzbudza podziw turystów. Warto zatem przyjechać do Poddąbia na dłużej, co umożliwia wspaniała baza wypoczynkowa (miejsca noclegowe: meteor Poddąbie). Warto wiedzieć, że Poddąbie oferuje spanie np. w gospodarstwach agroturystycznych. Takie wczasy z pewnością przypadną do gustu rodzinom z dziećmi i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>