Piska Pozycja Ryglowa i inne ciekawostki

Pisz znajduje się na Mazurach, czyli w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Leży on nad rzeką Pisą i jeziorem Roś [więcej – Meteor]. Jest to bardzo interesujące miasto, zwłaszcza dla tych osób, które lubią zwiedzać i podziwiać historyczne miejsca. Tutaj na pewno będą usatysfakcjonowane. Z tego też względu miejscowość cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów i musiała tu powstać bogata baza noclegowa [Pisz➤Noclegi➤Meteor]. Liczne hotele, pensjonaty oraz prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im noclegi. Pisz zaś oferuje wiele ciekawych miejsc do zobaczenia.

W pierwszej kolejności powinniśmy po prostu przejść się po mieście i przyjrzeć jego zabudowie. Kiedyś było tu wiele secesyjnych budynków. Do dziś pozostały z nich niestety jedynie tylko dwa przy Placu Daszyńskiego. Przy nim zobaczymy również interesujący obelisk z różowawego głazu. Możemy dostrzec, że posiada on niewyraźnie zarysowaną twarz. Pozostawili go Prusowie w Wejsunach. Znaleziono go w roku 1872. Przypuszcza się, że jest to posąg jakiegoś staropruskiego boga. Dalej warto także zwrócić uwagę na barokowe domy, które zobaczymy przy ulicy Rybackiej oraz Lipowej. Najstarsze z nich pochodzą już z XVIII wieku. Te nowsze wybudowano w wieku XIX. Przy ulicy Rybackiej zobaczymy także kilka domów, które pochodzą z I połowy XIX wieku. Bardzo interesujący jest na pewno także miejscowy kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Jego wieża to najstarszy element budowli, który pochodzi z 1694 roku. Warto także zobaczyć tutejszą wieżę ciśnień, która powstała w 1907 roku. W mieście istnieje także wspaniały neogotycki ratusz, w którym działa obecnie Muzeum Ziemi Piskiej, Starostwo Powiatowe oraz Urząd Stanu Cywilnego. Został on wybudowany w 1900 roku, za pieniądze z kontrybucji po wygranej wojnie z Francją w 1871 roku. Na zapleczu ratusza zaś zobaczymy również neogotycki budynek Baszty, czyli dawnej słodowni, należącej do nieistniejącego już browaru. W Piszu możemy podziwiać także ruiny dawnego krzyżackiego zamku. Pozostały po nim do dziś jedynie fragmenty muru oraz fundamenty.

Najciekawszy jest jednak tutejszy kompleks niemieckich schronów bojowych, który wchodzi w skład trasy historycznej „Piska Pozycja Ryglowa” i udostępniony jest do bezpłatnego zwiedzania. W jego ramach zobaczymy schrony czynne i bierne. Niektóre z nich zostały odnowione, jak na przykład schron bojowy CKM i działa przeciwpancernego czy też jedyny w Polsce schron bierny typu Regelbau 502. W nim oglądać możemy wystawę historyczno-militarną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>