Pałac Schaffgotschów w Jeleniej Górze

Cieplice Śląskie-Zdrój, to w latach 1935-76 samodzielne miasto, a aktualnie dzielnica Jeleniej Góry, bardzo dobrze znana w Polsce i za granicą, ze swoich leczniczych wód, które osiągają tu temperaturę do 860C (jest to najwyższa temperatura wód w Polsce). Właściwości zdrowotne tutejszych wód, z powodzeniem są wykorzystywane w leczeniu schorzeń ortopedyczno-urazowych, układu nerwowego, reumatologicznych, nerek, dróg moczowych, a także osteoporozy i chorób oka.

Ale Cieplice Zdrój są odwiedzane nie tylko przez kuracjuszy. Każdy turysta, który wybiera na swój urlop, czy to letni, czy zimowy, powinien odwiedzić Cieplice (info o noclegach), ze względu na ich piękną, zabytkową zabudowę . Obiektem, któremu warto poświęcić szczególną uwagę podczas pobytu w Jeleniej Górze, jest Pałac Schaffgotschów, położony w centrum Cieplic-Zdroju, a dokładniej między Parkiem Zdrojowym a Placem Piastowskim.

Pałac wybudowany został w latach 1784-1788 z inicjatywy Johanna Nepomucena Schaffgotscha, w miejscu, gdzie wcześniej stał renesansowy dwór i dom gościnny, które to budynki uległy niemal całkowitemu zniszczeniu podczas pożaru w roku 1777. Budowla wykonana jest w stylu barokowym z elementami wczesnego klasycyzmu.

Budynek ma kształt trójskrzydłowy, fasada o długości 81 m skierowana jest w kierunku Placu Piastowskiego, skrzydła zaś, skierowane są ku ogrodom. Budowla składa się z trzech kondygnacji, a wieńczy ją czterospadowy dach z lukarnami i wysokimi kominami. Frontową elewację pałacu zdobią ryzality, kartusze oraz attyki. Wnętrze pałacu było kilkukrotnie przebudowywane, ale mimo to zachowało się wiele elementów z oryginalnej dekoracji, a także duża część dawnego wyposażenia. Podczas zwiedzania pałacu, warto zwrócić uwagę na pięknie zdobioną salę balową, a także Salę Niebieską i Salę Lustrzanej, w których można podziwiać piece i meble z epoki. W roku 1975 budynek pałacu, został przekazany do użytku Politechniki Wrocławskiej i do dziś znajduje się tu jej filia.

Jedno przemyślenie nt. „Pałac Schaffgotschów w Jeleniej Górze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>