Latarnia morska Czołpino w miejscowości Rowy

Z czym kojarzy się wam morze? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale prosta. Większość z nas powie, że zapewne z szumem fal czy gorącym piaskiem. Po chwili jednak myśl ta się rozszerzy i zobaczymy w naszych głowach wiele nadmorskich miejsc, które zobaczyliśmy. Nie zabraknie również jedzenia, które pierwszy raz spróbowaliśmy właśnie nad morzem. Może to być ryba albo inne dane pozornie niezwiązane z danym miejscem, które jednak właśnie tu smakowało w wyjątkowy sposób.

Dziś jednak skupimy się nad miejscem, bez którego nie byłoby morza w takiej formie w jakiej chcielibyśmy je zawsze znać czyli morza bezpiecznego. Chodzi oczywiście o latarnię morską Czołpino położoną w niedalekiej odległości od Łeby. Cóż w niej niezwykłego? W samej budowli nie ma może nic szczególnego, ale w jej usytuowaniu już tak. Budynek ten nie jest położony przy samym brzegu, ale w oddali. Jego średnia odległość od morza waha się w granicach tysiąca metrów, co czyni latarnię jedyną w swoim rodzaju.

Miejsce jej budowy nie było wybrane przypadkowo, ale z powodów logistycznych. Latarnia znajduje się na najwyższym wzniesieniu na tym terenie. Dzięki temu mierząca nieco ponad dwadzieścia dwa metry budowla wysyła światło, które powstaje tak naprawdę na wysokości ponad siedemdziesięciu pięciu metrów, co znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa na tych wodach.

Oczywiście, jeśli wybieramy się na zwiedzanie tego obiektu, warto wybrać nocleg w pobliskich Rowach (do sprawdzenia na liście Meteora). Bez problemu uda nam się znaleźć tam pokój, nieważne czy to w pensjonacie, czy ośrodku wczasowym, ponieważ ta miejscowość turystyczna posiada naprawdę imponującą bazę noclegową, która sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Reasumując, latarnia morska Czołpino jest miejscem, które powinno się odwiedzić, aby na własne oczy zobaczyć, że latarnia wcale nie musi stać blisko morza, aby móc pełnić swoją funkcje. Ważne jest to, aby mogła swobodnie działać, bo przecież bezpieczeństwo na wodach jest najważniejsze.

Jedno przemyślenie nt. „Latarnia morska Czołpino w miejscowości Rowy

  1. Wspaniałe są widoki tam z góry, ja się trochę zmęczyłam wchodząc, ale naprawdę warto się tam wybrać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>