Historia Ustronia Morskiego

Ustronie Morskie aż do XIX wieku było wioską rybacką. Swojego obecnego charakteru – letniej miejscowości wypoczynkowej – nabierało stopniowo, wraz z powstawaniem kolejnych sanatoriów i kąpielisk. Przez pewien czas było to niezwykle popularne wśród turystów miejsce. Najbardziej na jego rozwój wpłynęło wybudowanie i oddanie do użytku linii kolejowej Koszalin-Kołobrzeg, które miało miejsce w 1899 roku. To sprawiło, że w miejscowości zaczęli pojawiać się liczni przyjezdni, którzy docierali tutaj ze Szczecina, czy nawet z Berlina, ponieważ wreszcie mieli ułatwiony dojazd. W 1905 roku wioska uzyskała oficjalnie uprawnienia gminy. W tym samym czasie również zbudowano tutaj Almirę czyli Pałac Nadbrzeżny. Niestety, nie zachował się on do dzisiaj – zburzono go na przełomie 2007 i 2008 roku.

Wraz z upływem czasu wioska rozwijała się jeszcze bardziej. Rosła ilość przybywających do wsi turystów oraz mieszkańców. W latach 20. XX wieku Ustronie Morskie (wtedy: Henkenhagen) było zaliczane do najbardziej znanych niemieckich kąpielisk. W 1945 roku zostało przyłączone do Polski, a jego nazwę zmieniono początkowo na „Ustronie Nadmorskie”. W latach 50. zbudowano tutaj w lesie cztery stanowiska baterii artylerii nadbrzeżnej. Był to efekt budowy systemu obrony wybrzeża. Zamontowane na żelbetowych podstawach cztery potężne sowieckie działa miały bronić dostępu do portu w Kołobrzegu. W ciągu najbliższych kilkunastu lat jednostkę skadrowano, potem wycofano ze służby, a działa pozostały. W okresie PRL również na plaży znajdowały się stalowe wieże obserwacyjne Wojsk Ochrony Pogranicza. Dziś po tamtych budowlach pozostały liczne ślady. W niewielkiej odległości od centrum Ustronia wciąż możemy zobaczyć niszczejące umocnienia wojskowe, a w tutejszych lasach – ogromne schrony i działobitnie.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat miejscowość zanotowała znaczący wzrost. Jeszcze bardziej rozwinęła się tutejsza baza noclegowa oraz turystyczno-wypoczynkowa. Powstało jeszcze więcej sanatoriów całorocznych, pensjonatów oraz innych obiektów. Przyjeżdżając tutaj, bez problemu znajdziemy odpowiadające nam i wygodne noclegi. Ustronie Morskie zaś przywita nas czystym, zdrowym powietrzem, zadbaną plażą i kąpieliskiem oraz przepięknym szumem morza, który tak nas zachwyci, że już nie będziemy chcieli stąd wyjeżdżać.

Jedno przemyślenie nt. „Historia Ustronia Morskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>